Pregled bibliografske jedinice broj: 525685
Intraoralni elektrostimulator salivacije u bolesnice s Allgroveovim ("Triple-A") sindromom
Intraoralni elektrostimulator salivacije u bolesnice s Allgroveovim ("Triple-A") sindromom, 2011., postdiplomski specijalisticki, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 525685 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Intraoralni elektrostimulator salivacije u
bolesnice s Allgroveovim ("Triple-A") sindromom
(Intraoral electrostimulating device for
salivary production in patient with Allgrove
("Triple-A") syndrome)
Autori
Andabak Rogulj, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2011
Stranica
50
Mentor
Alajbeg, Ivan
Ključne riječi
Intraoralni elektrostimulator salivacije ; Allgroveov sindrom
(Intraoral electrostimulating device ; Allgrove syndrome)
Sažetak
Allgroveov sindrom rijetka je autosomno recesivna bolest koju karakterizira alakrimija, ahalazija, adrenalna insuficijencija, progresivni neurološki poremećaji i nedostatak salivarne sekrecije kao posljedica zahvaćenosti autonomnog živčanog sustava što također uzrokuje smetnje gutanja. Etiologija ovog sindroma pripisuje se mutaciji AAAS gena smještenog na kromosomu 12q13. Nedostatna salivacija između ostalog dovodi i do učestalih gljivičnih infekcija usne šupljine i opsežnih karijesnih procesa koji uzrokuju rani gubitak zubi. U ovom radu prikazana je bolesnica s Allgroveovim sindromom u koje je pokušana stimulacija salivacije upotrebom intraoralnog elektrostimulatora „GenNarino“. Pacijentica je uređaj koristila 11 mjeseci. Istraživanje je bilo podijeljeno u dvije faze. I. faza studije bila je dvostruko slijepi režim u trajanju od dva mjeseca koji je podrazumijevao placebo učinak (nefunkcionalan daljinski upravljač) i aktivni režim (funkcionalan daljinski upravljač), svaki u trajanju od jednog mjeseca. II. faza istraživanja podrazumijevala je otvorenu studiju u trajanju od devet mjeseci podijeljenu na tromjesečna razdoblja. Rezultati istraživanja pokazali su pojačano lučenje sline nakon korištenja uređaja u aktivnom modu zajedno s poboljšanjem kvalitete života, u usporedbi s nošenjem u placebo modu za prvu fazu studije. Rezultati II. faze studije pokazali su također pojačano lučenje sline i poboljšanje subjektivnih simptoma, ali ipak s razlikama u intenzitetu i trajnosti učinka. Djelotvornije je bilo nošenje uređaja tijekom 10 minuta u satu nego li tijekom 5 i 1 minute u satu. Primjena intraoralnog elektrostimulatora Saliwell GenNarina, kao što je bio slučaj u pacijentice s Allgroveovim sindromom, omogućava jednostavnu i praktičnu primjenu u bolesnika sa salivarnom hipofunkcijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650445-1277 - Nearomatski naftalan –istraživanje sastava i bioloških učinaka na epitelna tkiva (Alajbeg, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb