Pregled bibliografske jedinice broj: 525274
Palubna diplomacija i funkcionalna suradnja: hrvatsko-srpski bilateralni odnosi na početku mandata Ive Josipovića
Palubna diplomacija i funkcionalna suradnja: hrvatsko-srpski bilateralni odnosi na početku mandata Ive Josipovića // Izazovi evropskih integracija, 7 (2010), 11; 27-42 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 525274 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Palubna diplomacija i funkcionalna suradnja: hrvatsko-srpski bilateralni odnosi na početku mandata Ive Josipovića
(Shipboard Diplomacy and Functional Cooperation: Croatian-Serbian bilateral relations in the first years of Ivo Josipović's Presidency)
Autori
Jović, Dejan
Izvornik
Izazovi evropskih integracija (1820-9459) 7
(2010), 11;
27-42
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Hrvatska; Srbija; Ivo Josipović; Boris Tadić; Funkcionalizam
(Croatia; Serbia; Ivo Josipović; Boris Tadić; Functionalism)
Sažetak
Srpsko-hrvatski bilateralni odnosi ušli su u povoljnu fazu nakon izbora Ive Josipovića za hrvatskog predsjednika, početkom 2010. Nekoliko prvih susreta između predsjednika Josipovića i predsjednika Srbije, Borisa Tadića, stvorili su atmosferu optimizma i nade. Prvi cilj u međusobnim odnosima bio bi skidanje s dnevnog reda i stavljanje ad acta nekih od najtežih pitanja, kao što su – međusobne tužbe za genocid u prethodnim sukobima. Drugi je cilj usmjeren prema zajedničkom djelovanju u regiji i u odnosu prema Europskoj Uniji. Zajedničke inicijative Borisa Tadića i Ive Josipovića predstavljaju značajnu promjenu u odnosu i na 1990-te (jer su dvojica predsjednika stvorili novi diskurs koji uključuje eksplicitno suočavanje sa zločinima, te njihovu bezrezervnu osudu), kao i u odnosu na stanje nakon hrvatskog priznanja nezavisnosti Kosova (u martu 2008.). Dvojica predsjednika osobno su se angažirali u promoviranju stabilnosti Bosne i Hercegovine, te regionalne suradnje na načelima funkcionalizma. No, okolnosti u kojima djeluju obilježene su unutrašnje-političkim otporima njihovoj suradnji, i to i po pitanju nedavne prošlosti (odnosno odnosa prema zločinima iz 1990-ih) i po pitanju budućnosti (tj. poželjnosti ulaska obiju zemalja u EU). Zbog prirode sadašnje politike koja uključuje i obavezu kohabitacije između Predsjednika i Vlade, te zbog karaktera hrvatskog suverenizma, ti su otpori trenutno izraženiji u Hrvatskoj, nego u Srbiji. Financijska kriza i kriza legitimiteta Europske Unije mogle bi također imati utjecaja na ishod akcija koje poduzimaju dvojica predsjednika. Uspjeh njihovih zajedničkih inicijativa ovisit će ne samo o njihovoj volji i planovima, nego i o tim okolnostima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0000000-1351 - Republika Hrvatska u europskoj sigurnosnoj arhitekturi (Tatalović, Siniša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Dejan Jović
(autor)