Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 524343

Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti


Gaj, Barbara
Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti // Školski vjesnik: časopis za pedagoška i školska pitanja, 58 (2009), 171-187 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 524343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti
(Contributions to analyzing and defining the texture and tactility in Visual art)

Autori
Gaj, Barbara

Izvornik
Školski vjesnik: časopis za pedagoška i školska pitanja (0037-654X) 58 (2009); 171-187

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
tekstura ; taktilnost ; percepcija ; likovne varijable ; teksturalni modaliteti
(texture ; tactility ; perception ; visual variables ; textural modalities)

Sažetak
Cilj rada jest pobliže objasniti pojam i upotrebu teksture u likovnom stvaralaštvu te ulogu taktilnosti u razvoju percepcije i procesu stvaranja umjetničkog djela. Taktilnost i doživljaj teksture čimbenici su od iznimnog značenja, kako prilikom recepcije umjetničkog djela, tako i na samom početku stvaranja likovnog djela, kao poticajni impuls. U likovnom stvaralaštvu tekstura je jedno od izražajnih sredstava za artikuliranje realnosti i neposrednosti, a ujedno i značajna likovna varijabla. U suvremenoj umjetnosti postoje različiti modeli primjene teksture, koji su se razvijali u povijesnoj upotrebi teksture u likovnoj umjetnosti. Analizom pojedinačnih primjera i komparacijom vidljivo je da tekstura utječe na druge likovne elemente i varijable u likovnoj kompoziciji te se njihove međusobne relacije mogu jasno odrediti. Stoga je relevantno istraživati proces likovnog stvaralaštva, ne zanemarujući neposredan doživljaj okoline preko različitih osjetila, kako vizualno tako i taktilno, jer je dodir neophodan za kognitivni razvoj čovjeka od samog početka. Likovno mišljenje i likovna produkcija kombinacija su unutrašnjeg osmišljenog doživljaja dobivenog informacijama iz vanjskog svijeta i umjetničkog akta. Uvjet za likovnu svijest jest razvijenija vizualna svijest, a osim vizualnog opažanja putem kojeg čovjek dobiva informacije iz okoline također je važan i taktilni doživljaj okoline. U likovnom procesu umjetnik stvara različite teksture koje u konačnici doživljavamo vizualno i/ili taktilno. U likovnoj hermeneutici formalna analiza likovnog djela nepotpuna je bez potanje analize likovne morfologije i likovne varijable kao što je tekstura.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Pedagogija, Povijest umjetnosti, Znanost o umjetnosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Umjetnička akademija, Split

Profili:

Avatar Url Barbara Gaj Ristić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Gaj, Barbara
Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti // Školski vjesnik: časopis za pedagoška i školska pitanja, 58 (2009), 171-187 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
Gaj, B. (2009) Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti. Školski vjesnik: časopis za pedagoška i školska pitanja, 58, 171-187.
@article{article, author = {Gaj, Barbara}, year = {2009}, pages = {171-187}, keywords = {tekstura, taktilnost, percepcija, likovne varijable, teksturalni modaliteti}, journal = {\v{S}kolski vjesnik: \v{c}asopis za pedago\v{s}ka i \v{s}kolska pitanja}, volume = {58}, issn = {0037-654X}, title = {Prilozi analizi i definiranju teksture i taktilnosti u likovnoj umjetnosti}, keyword = {tekstura, taktilnost, percepcija, likovne varijable, teksturalni modaliteti} }
@article{article, author = {Gaj, Barbara}, year = {2009}, pages = {171-187}, keywords = {texture, tactility, perception, visual variables, textural modalities}, journal = {\v{S}kolski vjesnik: \v{c}asopis za pedago\v{s}ka i \v{s}kolska pitanja}, volume = {58}, issn = {0037-654X}, title = {Contributions to analyzing and defining the texture and tactility in Visual art}, keyword = {texture, tactility, perception, visual variables, textural modalities} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font