Pregled bibliografske jedinice broj: 523969
Rezistencija bakterija Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum na kinolone
Rezistencija bakterija Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum na kinolone, 2011., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 523969 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezistencija bakterija Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum na kinolone
(Significance of quinolones resistance of Ureaplasma urealyticum and Ureaplasma parvum)
Autori
Hunjak, Blaženka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2011
Stranica
93
Mentor
Grce, Magdalena
Ključne riječi
Ureaplasma urealyticum; Ureaplasma parvum; kinoloni; rezistencija
(Ureaplasma urealyticum; Ureaplasma parvum; quinolone; resistence)
Sažetak
Urogenitalne ureaplazme kod žena u generativnoj dobi povezuju se s komplikacijama u trudnoći, prijevremenim porodom, sterilitetom, zdjeličnom upalnom bolesti i uretritisom, ali su visoko učestale i u zdravoj populaciji. Ciljevi ovog istraživanja su odrediti učestalost infekcija ureaplazmom, genotipizirati sojeve Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum u simptomatskih i asimptomatskih žena, odrediti osjetljivost izolata U. urealyticum i U. parvum na antibiotike, te kod izolata rezistentnih na kinolone, utvrditi molekularni mehanizam rezistencije analizom promjena na regiji QRDR (engl. Quinolone Resistance-Determining Regions) gena gyrA, gyrB, parC i parE. U ovom istraživanju od ukupno 1371 uzoraka žena poslanih na mikrobiološku analizu u obriscima uretre i vrata maternice ureaplazma je dokazana kultivacijom kod 34, 4%, od kojih 79, 0% sa simptomima i 21, 0% kod žena bez simptoma. Među ispitanicama bilo je 28, 5% trudnica, kod kojih je većina bila bez simptoma (61, 1%). Rezultati testiranja osjetljivosti ureaplazmi na kinolone pokazali su da je bilo manje osjetljivih (24, 5%) od umjereno osjetljivih (40, 5%) i rezistentnih (35, 4%) izolata, međutim razlika nije statistički značajna. Uspješno je genotipizirano 266 sojeva, te je utvrđeno puno više U. parvum (92, 6%) od vrste U. urealyticum (7, 3%). Rezultati su pokazali da je U. urealyticum u simptomatskih ispitanica statistički značajnije (χ2=11, 04, p=0, 0009, d.f.=1) rezistentnija na ciprofloksacin od U. parvum. Premda su rezultati genske analize pokazali da je došlo do mutacija u svim regijama QRDR, najviše tihih mutacija (8/10) otkriveno je u genu parE. Kod sojeva s mutacijama u genu parE bilo je više rezistentnih i/ili umjereno rezistentnih (7/8) od osjetljvih (1/8) izolata na kinolone, te se se može zaključiti da tihe mutacije u regijama QRDR doprinose pojavi rezistencije na kinolone.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
Napomena
Ovaj rad izrađen je u Odjelu za bakteriologiju i molekularnu biologiju Službe za mikrobiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i u Zavodu za molekularnu medicinu Instituta Ruđer Bošković.
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982464-2510 - Promijenjeno stanje DNA-metilacije u HPV-povezanim oštećenjima (Grce, Magdalena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb