Pregled bibliografske jedinice broj: 523913
Mirovne misije Ujedinjenih nacija i njihov utjecaj na transformaciju obrambenog sustava Republike Hrvatske
Mirovne misije Ujedinjenih nacija i njihov utjecaj na transformaciju obrambenog sustava Republike Hrvatske, 2011., doktorska disertacija, Fakultet političkih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 523913 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mirovne misije Ujedinjenih nacija i njihov utjecaj na transformaciju obrambenog sustava Republike Hrvatske
(United Nations Peacekeeping Operations and Their Influence on the Transformation of the Defence System of the Republic of Croatia)
Autori
Jakešević, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet političkih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
02.06
Godina
2011
Stranica
365
Mentor
Tatalović, Siniša
Ključne riječi
tradicionalne mirovne misije; višedimenzionalne mirovne misije; transformacija Oružanih snaga Republike Hrvatske
(traditional peacekeeping operations; multidimensional peacekeeping operations; the transformation of the Croatian Armed Forces)
Sažetak
U doktorskoj disertaciji „Mirovne misije Ujedinjenih nacija i njihov utjecaj na transformaciju obrambenog sustava Republike Hrvatske“ autorica se bavi ispitivanjem razvoja obrambenog sustava Republike Hrvatske od njegovoga nastanka do danas. Glavna hipoteza postavljena i dokazana u radu glasila je da je sudjelovanje Republike Hrvatske u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija (ali i misijama koje se izvode pod okriljem regionalnih organizacija – NATO-a i EU – i koje imaju mandat Vijeća sigurnosti UN-a), utjecalo na smjer transformacije i današnji oblik, veličinu, strukturu i sposobnosti obrambenog sustava, posebice Oružanih snaga, kao i na politiku nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske. Autorica na temelju provedene analize konstatira kako usmjerenost na sudjelovanje u mirovnim misijama predstavlja potvrdu promjene smjera hrvatske obrambene politike u poslijeratnom razdoblju, koja je prethodno gotovo isključivo bila usmjerena na napore za obranom teritorijalnog integriteta. Stvaranje malih, ali državi ove veličine prikladnih, profesionalnih i fleksibilnih oružanih snaga, u skladu je sa konceptima kolektivne obrane i sigurnosti, odnosno sa konceptom zajedničke sigurnosti. Iz analize izvedene u ovoj disertaciji mogu se izvući i određeni zaključci vezani za buduće hrvatsko sudjelovanje u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija. Jedna od mogućih promjena trebala bi biti usmjerenost na manji broj misija pri čemu ključni kriteriji trebaju biti raspoloživa hrvatska sredstva i snage za sudjelovanje u ovim misijama, te međunarodne obveze Republike Hrvatske i njezini nacionalni interesi. Druga promjena bi trebala biti potreba postupnog razvijanja drugih načina pružanja doprinosa na vojnom, ali i civilnom području. Konkretna elaboracija hrvatskog sudjelovanja u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija ili misijama pod okriljem NATO-a ili Europske unije trebala bi biti značajan sadržaj hrvatskih strateških dokumenata. S obzirom na sve navedene elemente može se zaključiti da je sudjelovanje Republike Hrvatske u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija pozitivno utjecalo na reformu obrambenog sustava i transformaciju Oružanih snaga. To je potvrdilo i empirijsko istraživanje koje je provedeno u sklopu ove doktorske disertacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0000000-1351 - Republika Hrvatska u europskoj sigurnosnoj arhitekturi (Tatalović, Siniša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb