Pregled bibliografske jedinice broj: 523641
Prikaz najznačajnijih patoloških nalaza u sivog vuka (Canis lupus) u Republici Hrvatskoj od 2003. do 2010. godine
Prikaz najznačajnijih patoloških nalaza u sivog vuka (Canis lupus) u Republici Hrvatskoj od 2003. do 2010. godine, 2011., diplomski rad, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 523641 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz najznačajnijih patoloških nalaza u sivog vuka (Canis lupus) u Republici Hrvatskoj od 2003. do 2010. godine
(Review of the most important pathological findings in the grey wolf (Canis lupus) in the Republic of Croatia during the period 2003-2010)
Autori
Čolig, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.05
Godina
2011
Stranica
31
Mentor
Beck, Ana
Neposredni voditelj
Kusak Josip
Ključne riječi
sivi vuk (Canis lupus); Hrvatska; patologija; smrtnost
(grey wolf (Canis lupus); Croatia; pathology; mortality)
Sažetak
Sivi vuk (Canis lupus) je zaštićena vrsta od 1995. godine, od kada se planskim gospodarenjem sustavno povećava njegova populacija u Hrvatskoj. Do sada su vukovi proučavani s biološkog aspekta, no istraživanja bolesti vukova u potpunosti nedostaju. Pretražene su 53 lešine vukova iz područja njegovog stalnog staništa prikupljene tijekom 6 godina. Svi vukovi su obducirani, a organi i tkiva su pretraženi patohistološki te na prisustvo parazita, bakterija i virusa. Prosječna starost vukova iznosila je 2, 2 godine. Uzrok stradavanja 47 životinja bilo je djelovanje čovjeka, dok je samo 6 vukova uginulo „prirodnim putem“. U 70% slučajeva visok stupanj autolize otežavao je pretrage. Najučestaliji patoanatomski nalazi bili su prijelomi različitih kostiju (90%), najčešće posljedica stradavanja u prometu. U 66% vukova utvrđene su rupture parenhimskih organa s unutrašnjim krvarenjem. Od nalaza na ostalim pretraženim organima i tkivima najznačajniji je bio kronični hiperplastični gastritis (19%) uzrokovan s Helycobacter sličnim bakterijama (GHLO). Patohistološki najznačajnije promjene u vidu skleroze vena i monunklearnog meningoencefalitisa utvrđene su u velikom mozgu. Dokazani su brojni paraziti, a samo je jedan vuk bio inficiran virusom bjesnoće. Nove spoznaje o bolestima prikazane ovim istraživanjem doprinose boljem razumijevanju i očuvanju zdravlja ukupne populacije sivog vuka u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb