Pregled bibliografske jedinice broj: 522953
Utjecaj stupnja razvijenosti funkcije upravljanja ljudskim resursima na performanse poduzeća
Utjecaj stupnja razvijenosti funkcije upravljanja ljudskim resursima na performanse poduzeća, 2011., doktorska disertacija, Ekonomski fakultet, Split
CROSBI ID: 522953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj stupnja razvijenosti funkcije upravljanja ljudskim resursima na performanse poduzeća
(The impact of the level of development of human resource management function on enterprise performances)
Autori
Tadić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Split
Datum
11.02
Godina
2011
Stranica
312
Mentor
Goić, Srećko
Ključne riječi
upravljanje ljudskim resursima; stupanj razvoja funkcije upravljanja ljudskim resursima;
(human resource management; level of human resource development; human resource bundles; enterprises' performances)
Sažetak
Sadržaj, organizacija i razvijenost funkcije upravljanja ljudskim resursima ključna su pitanja menadžmenta kao discipline, ali i praktične djelatnosti rada s ljudima i upravljanja poduzećem, pa su time detaljno istraženi prilikom izrade ove doktorske disertacije. Promjene koje se svakodnevno događaju u poslovnom okruženju utječu na potrebu svestranog proučavanja procesa koji se događaju u organizacijama, posebice u njegovim „mekim“ komponentama, poput upravljanja ljudskim resursima. Tijekom izrade doktorske disertacije, provedeno je pozamašno teorijsko i empirijsko istraživanje kojim se definiralo koje su to ključne grupe poslova funkcije upravljanja ljudskim resursima koje stvaraju pozitivnu vezu s poslovnim rezultatom poduzeća, odnosno preciziranim financijskim pokazateljima. Nadalje, postavljeni su i definirani „snopovi“, kao posebne kombinacije grupa poslova, koje također čine statistički pozitivnu vezu s poslovnim rezultatom poduzeća, koja je ujedno jača u odnosu na proučavanje izoliranih veza pojedinih grupa poslova i financijskih rezultata poduzeća. Širenje ovih spoznaja je predstavilo jednu kvalitetnu podlogu za kreiranje konceptualnog modela doktorske disertacije koji se može primijeniti među hrvatskim poduzećima. Spomenuti model uključio je i dodatne relacije koje mogu biti specifične s aspekta poslovanja hrvatskih poduzeća, pri čemu se misli na regionalnu različitost hrvatskih poduzeća, ali i različitu razvijenost funkcije upravljanja ljudskim resursima s obzirom na različite djelatnosti hrvatskih poduzeća. Ključni aspekt ovog modela predstavljaju tri statistički potvrđena „snopa“ različitih aktivnosti upravljanja ljudskim resursima, koje je potrebno prilagoditi tijekom primjene u pojedinim poduzećima s obzirom na njihove specifičnosti. „Snopovi“ predstavljaju zaokružene cjeline određenih aktivnosti funkcije upravljanja ljudskim resursima, nužne za razvoj poduzeća, koje se mogu shvatiti poput neophodne podloge za daljnja nadograđivanja i unapređenja ovisno o potrebama, tj. specifičnostima istih. Osim toga, „snopovi“ predstavljaju i maksimalni doprinos funkcije upravljanja ljudskim resursima pojedinog poduzeća. Kombinacije “snopova” predložene konceptualnim modelom ove disertacije, predstavljaju temelj koji treba biti primjenjiv u svakom poduzeću, ali dodatno modificiran u ovisnosti o potrebama i tržišnoj situaciji, odnosno zahtjevima s kojima je poduzeće suočeno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0553032-1139 - Uloga ljudskih resursa u izvođenju projekata unapređenja poslovnih procesa (Goić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split