Pregled bibliografske jedinice broj: 522048
Gljive iz roda Alternaria kao patogeni nevena (Calendula officinalis L.)
Gljive iz roda Alternaria kao patogeni nevena (Calendula officinalis L.) // Zbornik rezimea radova sa X savetovanja o zaštiti bilja / Stojanić, Bojan (ur.).
Beograd: Društvo za zaštitu bilja Srbije, 2010. str. 45-46 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 522048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gljive iz roda Alternaria kao patogeni nevena (Calendula officinalis L.)
(Fungi of the genera Alternaria as pahogens of Pot marigold (Calendula officinalis L.))
Autori
Ristić, Danijela ; Stanković, Ivana ; Vučurović, Ana ; Lekić, Boško ; Nikolić, Dušan ; Adamović, Dušan ; Miličević, Tihomir ; Krstić, Branka ; Bulajić, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik rezimea radova sa X savetovanja o zaštiti bilja
/ Stojanić, Bojan - Beograd : Društvo za zaštitu bilja Srbije, 2010, 45-46
ISBN
978-86-83017-19-5
Skup
X savetovanje o zaštiti bilja
Mjesto i datum
Zlatibor, Srbija, 29.11.2010. - 03.12.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Alternaria; Neven; Calendula officinalis; Patogeni
(Alternaria; pot marigold; Calendula officinalis; pathogens)
Sažetak
Neven (Calendula officinalis L., fam. Asteraceae) poznata je lekovita biljka mediteranskog područja koja se, kao ukrasna biljka, često gaji i širom Evrope. Neven od davnina ima višestruku upotrebu u narodnoj medicini gde se koristi kao lekovito sredstvo, ispoljavajući značajno antibakterijsko i antivirusno dejstvo. Upotreba biljnih ekstrakata nevena u biološkoj kontroli mnogih biljnih patogena intenzivno se ispituje i pokazuje obećavajuće rezultate. Međutim, kao i sve biljke, neven je osetljiv na nekoliko bolesti koje mogu značajno da smanje kvalitet i prinos cveta. Cilj obavljenih istraživanja bio je da se ustanovi prisustvo fitopatogenih gljiva na semenu i biljkama nevena u Srbiji. Biljke nevena proizvedene u zaštićenom prostoru, na lokalitetu Krtinjska u toku 2009. godine, sa simptomima nekroze i sušenja cvetova i lisnih drški, poslužile su kao izvorni materijal. Takođe, analiza 10 uzoraka semena nevena komercijalno dostupnog na domaćem tržištu, pokazala je visok nivo zaraze gljivama iz roda Alternaria. Nakon dobijanja čistih kultura većeg broja izolata Alternaria spp. iz semena i biljnog tkiva, veštačkim inokulacijama sejanaca nevena potvrđena je njihova patogenost i time zadovoljeni Kohovi postulati. Dalja identifikacija obavljena je konvencionalnim mikološkim metodama. Kod osam izdvojenih izolata Alternaria spp., poreklom iz biljaka nevena sa simptomima kao i sa semena, proučavane su makroskopske i mikroskopske morfološke osobine, kao i odgajivačke karakteristike i to dnevni porast i sporulacija na pet različitih hranljivih podloga. Ispitivani izolati ispoljili su ujednačenu patogenost izazivajući formiranje nekrotičnih pega na sejancima nevena, 3-7 dana po inokulaciji. Ustanovljen je visok nivo zaraze komercijalno dostupnog semena nevena gljivama iz roda Alternaria, koji se kretao od 32–92%. Svi ispitivani izolati, iz semena i zaraženih biljaka nevena ispoljavali su zajedničke morfološke i odgajivačke karakteristike koje odgovaraju opisu zbirne vrste Alternaria alternata, formirajući na PDA (krompir dekstrozni agar) karakteristične sivomaslinaste kolonije. Svi izolati formirali su karakteristične diktiosporne, višećelijske konidije, sa kratkim ili bez kljuna, prosečnih dimenzija 22.5-27.4 x 9.35-10.2 μm, sa izraženom katenulacijom u vidu razgranatih nizova. Svih osam izolata ispoljilo je na PDA prosečan dnevni porast od 9, 6-13, 4 mm, a poređenjem podloga najbrži porast ispoljen je na CPA (podloga od komadića mrkve), a najsporiji na WA (vodeni agar). Obavljena ispitivanja ukazala su na prisustvo izolata zbirne vrste Alternaria alternata kao patogena cveta i semena nevena u Srbiji. Primenom samo konvencionalnih metoda identifikacije i proučavanjem morfoloških i odgajivačkih osobina obavljena je preliminarna identifikacija, a dalja istraživanja obuhvatiće primenu molekularne identifikacije i određivanja tačnog taksonomskog mesta izolata iz Srbije poređenjem sa drugim izolatima i vrstama roda Alternaria spp. u svetu.
Izvorni jezik
Srp
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1191193-2764 - Horologija fitopatogenih gljiva na vrstama od posebne važnosti u flori Hrvatske (Miličević, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Tihomir Miličević
(autor)