Pregled bibliografske jedinice broj: 521564
„Istraživanje povijesnog utjecaja lepre na prevalenciju varijanti gena PARK2/PACRG kod stanovništva otoka Mljeta“
„Istraživanje povijesnog utjecaja lepre na prevalenciju varijanti gena PARK2/PACRG kod stanovništva otoka Mljeta“, 2011., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Split
CROSBI ID: 521564 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Istraživanje povijesnog utjecaja lepre na prevalenciju varijanti gena PARK2/PACRG kod stanovništva otoka Mljeta“
(Leprosy epidemics during history increased protective allele frequency of PARK2/PACRG genes in the population of the Mljet Island, Croatia)
Autori
Bakija-Konsuo, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Split
Datum
16.06
Godina
2011
Stranica
64
Mentor
Mulić, Rosanda
Ključne riječi
lepra; mljet; PARK2; PACRG; polimorfizam; genetska epidemiologija
(leprosy; Mljet; PARK2; PACRG; polymorphysm; genetic epidemiology)
Sažetak
Cilj istraživanja: Dva polimorfizma rs1040079 i rs9356058 koji su locirani na genu PARK2/PACRG povezani su s povećanom osjetljivošću za obolijevanje od lepre. Cilj ove doktorske disertacije bio je utvrditi razliku učestalosti alela C polimorfizma rs9356058 i alela A polimorfizma rs1040079 gena PARK2/PACRG između ispitivanih populacija otoka Mljeta i dvije kontrolne skupine. Metode istraživanja: Uključeno je i genotipizirano ukupno 341 ispitanik od čega 88 ispitanika s otoka Mljeta, čije obitelji potječu izvorno s navedenog otoka, uz uzorke dvije kontrolne skupine koje su uključivale 93 ispitanika s otoka Raba i 160 ispitanika s područja Splitsko-dalmatinske županije. Polimorfizmi su analizirani metodom lančane reakcije polimerazom. Rezultati: Rezultati našeg istraživanja ukazuju da je izloženost lepri, odnosno obolijevanje i umiranje od lepre, na otoku Mljetu tijekom vremena dovelo do selekcije „zaštitnih„ C alela u genu PARK2/PACRG na poziciji rs9356058, dok u populaciji obje ispitivane kontrolne skupine, gdje u prošlosti nije bilo leprozorija, nije primjećena Zaključak: Ovo je prvo istraživanje genetske osjetljivosti za obolijevanje od lepre u europskoj populaciji kao i prvo istraživanje koje se temelji na povijesnoj činjenici postojanja leprozorija u izoliranoj populaciji. Rezultati našeg istraživanja ukazuju na značajnu povezanost PARK2/PACRG gena za obolijevanje od lepre kod ljudi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-1080315-0289 - Seroepidemiologija, nasljedna predispozicija i zarazne bolesti u Hrvatskoj (Mulić, Rosanda, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split