Pregled bibliografske jedinice broj: 520543
Temeljna obilježja društvenog razvoja Splita i promjene u socio-profesionalnim značajkama stanovništva
Temeljna obilježja društvenog razvoja Splita i promjene u socio-profesionalnim značajkama stanovništva, 2011., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 520543 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temeljna obilježja društvenog razvoja Splita i promjene u socio-profesionalnim značajkama stanovništva
(Basic features of the social development of Split and changes in socio-professional characteristics of the population)
Autori
Kalajžić, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2011
Stranica
87
Mentor
Peračković, Krešimir
Ključne riječi
postindustrijsko društvo; grad Split; razvojni potencijali; društveni razvoj; kulturni turizam
(postindustrial society; the city of Split; development resources; social development; cultural tourism)
Sažetak
U radu je najprije kroz teorijsko-konceptualni okvir prikazan društveno povijesni razvoj Splita od sredine 19. st pa do danas. Kroz podjelu na predindustrijsko i industrijsko razdoblje Splita, prikazana je gospodarstvena slika grada te promjene koje su se unutar nje događale. Zatim je opisan Split kroz postindustrijsko razdoblje u kojem je bilo važno istaknuti čimbenike poput tranzicije, privatizacije, Domovinskog rata, tehnološke modernizacije, demografske tranzicije (starenje stanovništva) koji su utjecali na promjene u socio-profesionalnoj strukturi Splita od 70ih godina prošlog stoljeća na dalje. Glavni cilj ovog rada bio je, kroz analizu socio-profesionalne strukture stanovništva Splita na temelju četiri socio-demografska obilježja stanovništva: aktivnost, obrazovanje, djelatnost i zanimanje utvrditi ima li Split obilježja postindustrijskog grada. Analiza promjena socio-profesionalne strukture se temelji na usporedbi popisa stanovništva za 1971., 1981., 1991., 2001. godinu na razini naselja Splita te grada/općine Split. Rezultati su potvrdili glavnu hipotezu da grad Split ima postindustrijska obilježja s obzirom da je uočen rast tercijarnog sektora djelatnosti i uslužnih zanimanja te njihov primat u ukupnom sektoru djelatnosti i zanimanja radno aktivnog stanovništva Splita. Rezultati su ukazali na procese deagrarizacije i deindustrijalizacije, no također se može zaključiti da se proces tercijarizacije odvijao paralelno, odnosno započeo je prije društvenih procesa poput tranzicije, privatizacije, Domovinskog rata koji su utjecali na propadanje sekundarnog sektora gospodarstva. Na kraju se razmatraju razvojni potencijali grada Splita (prirodni, kulturno-povijesni i ljudski) koji su potrebni za realizaciju postindustrijskog razvoja, a nedovoljno su iskorišteni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1549 - Kulture konzumerizma i održivosti: globalni izazovi socio-kulturnom razvoju RH (Čolić, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
Krešimir Peračković
(mentor)