Pregled bibliografske jedinice broj: 520503
Multivarijatna analiza pokazatelja društveno-ekonomskog razvoja u odabranim europskim zemljama
Multivarijatna analiza pokazatelja društveno-ekonomskog razvoja u odabranim europskim zemljama // Zbornik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, 9 (2011), 1; 85-103 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 520503 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Multivarijatna analiza pokazatelja društveno-ekonomskog razvoja u odabranim europskim zemljama
(Multivariate analysis of socio-economic development indicators in selected European countries)
Autori
Bahovec, Vlasta ; Dumičić, Ksenija ; Palić, Irena
Izvornik
Zbornik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu (1333-8900) 9
(2011), 1;
85-103
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Faktorska analiza glavnih komponenata; varimax raw rotacija faktora; klaster analiza; K-means metoda; Wardova metoda; pokazatelji društveno-ekonomskog razvoja
(Principal components factor analysis; varimax raw factor rotation; cluster analysis; K-means method; Ward method; socio-economic development indicators)
Sažetak
U ovome radu provedene su faktorska i klaster analiza pokazatelja održivog društveno-ekonomskog razvoja u odabranim europskim zemljama. Faktorska analiza je pokazala da se iz odabranih devet pokazatelja može izlučiti dva faktora od koji je jedan visoko koreliran sa nezaposlenošću, a drugi sa BDP-om po stanovniku, izdacima za istraživanje i razvoj i stopom zaposlenosti, čime je potvrđena prva istraživačka hipoteza. Klaster analiza Wardovom metodom i K-means metodom pokazala je da se promatrane zemlje mogu klasificirati u tri klastera prema BDP-u, izdacima za istraživanje i razvoj i stopi zaposlenosti. Međutim, spomenute metode pojedine zemlje svrstavaju u međusobno različite klastere. U oba slučaja klasteru najslabije razvijenih zemalja pripadaju zemlje kandidati: Hrvatska i Turska, dio zemalja koje su pristupile Europskoj uniji nakon 2004. godine, te dvije članice EU-15: Italija i Španjolska. Italiju i Španjolsku u razvoju su prestigle sljedeće zemlje koje su pristupile Europskoj uniji 2004. godine, a koje se nalaze u drugom klasteru po razvijenosti: Slovenija, Estonija, Češka i Cipar.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0161711-2483 - Statističko modeliranje za povećanje konkurentnosti suvremenih organizacija (Dumičić, Ksenija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EconLit
- Journal of Economic Literature
- e-JEL, Hrcak