Pregled bibliografske jedinice broj: 520419
Integriranje spoznaja u socijalnom radu
Integriranje spoznaja u socijalnom radu // Zbornik sažetaka - Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“ / Žitnik, M. ; Leutar, Z. ; Buljevac, M. ; Miljenović, A. (ur.).
Zagreb, 2010. str. 124-124 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 520419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integriranje spoznaja u socijalnom radu
(Knowledge integration in social work)
Autori
Miljenović, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka - Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“
/ Žitnik, M. ; Leutar, Z. ; Buljevac, M. ; Miljenović, A. - Zagreb, 2010, 124-124
Skup
Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
integrativnost; socijalni rad; izvori spoznaja
(integrity; social work; sources of knowledge)
Sažetak
Socijalni rad se kao znanost i praktična djelatnost razvijao integrirajući znanja iz drugih intelektualnih područja, posebice društvenih znanosti. Međutim, iako se integrativnost prepoznaje kao jedno od obilježja znanosti socijalnog rada, čini se da nedostaje detaljnija elaboracija o tome što se sve može u spoznajnom smislu povezati sa socijalnim radom i na što bi pritom valjalo obratiti pozornost. Ovim radom se stoga pokazuje s kojim je sve intelektualnim djelatnostima moguće uspostaviti vezu, na koja bi načela pritom trebalo paziti, te što integriranje spoznaja znači za proces socijalnog rada. Zaključeno je da u socijalnom radu mogu biti relevantne spoznaje iz znanstvenih i neznanstvenih izvora, uključujući umjetnost, religiju, filozofiju i zdravorazumsko razmišljanje. Različite discipline mogu surađivati na razini multidisciplinarnosti, skupljanjem više perspektiva na isti problem ; interdisciplinarnosti, prilikom čega se metode prenose iz jedne discipline u drugu, te transdisciplinarnosti, gdje je razina suradnje takva da nadilazi granice pojedinačnih disciplina. Prilikom unošenja i korištenja spoznaja iz heteronomnih izvora, pozornost valja obratiti na to odgovara li njihova priroda standardima socijalnog rada ; koja će biti svrha korištenih spoznaja ; održava li se pritom ili prelazi granica kompetencija socijalnog rada ; imaju li i sami profesionalci senzibilitet za korištenje intelektualne produkcije izvan socijalnog rada ; i pristupa li se pritom uz načelo kritičkog mišljenja. Integriranje spoznaja je značajno u procesu socijalnog rada, posebice u početnim fazama analiziranja problema, a općenito tendencija prema sve većem povezivanju disciplina proizlazi iz potrebe da se na kompleksne društvene probleme odgovara iz što je moguće više perspektiva. Takav pristup, osim intelektualnih, može imati i mnoge praktične implikacije za razumijevanje socijalnih problema, brigu za dobrobit svih članova društva i očuvanja ljudskih prava.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti