Pregled bibliografske jedinice broj: 520397
Analiza razvoja luka nautičkog turizma na području Šibensko-kninske županije
Analiza razvoja luka nautičkog turizma na području Šibensko-kninske županije, 2011., diplomski rad, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 520397 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza razvoja luka nautičkog turizma na području Šibensko-kninske županije
(Analysis of the nautical tourism ports development in the area of Sibenik-Knin County)
Autori
Berbić, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2011
Stranica
68
Mentor
Jolić, Natalija
Ključne riječi
nautički turizam; luka; ekologija; gospodarstvo
(nautical tourism; ports; ecology; economy)
Sažetak
Šibensko-kninska županija smještena je između sjeverne i srednje Dalmacije, te Zadarske županije na sjeverozapadu i Splitsko-dalmatinske na jugoistoku. Na sjeveroistoku Županija graniči sa susjednom Republikom Bosnom i Hercegovinom, a na jugozapadu s prekomorskim susjedom Republikom Italijom. Prostor Županije je fizički razdvojen na dva dijela, duboko usječenim kanjonom rijeke Krke, te Prukljanskim jezerom i Šibenskom kanalom. Rijeka Krka je oduvijek integrirala dio prostora sjeverne i srednje Dalmacije u jedinstvenu cjelinu - šibensko područje, a ima posebno značenje zbog vodoopskrbe i hidroenergetskog potencijala, kao i zbog svoje prirodne i turističke atraktivnosti. Šibensko-kninska županija ima značajan prometni položaj. Povezana je jadranskom magistralom s priobaljem, magistralnom cestom prema Kninu i BiH, te auto-cestom prema unutrašnjosti Hrvatske. Vrlo važna prometnica je i željeznička pruga koja vodi prema Zagrebu i Splitu. U blizini su i zračne luke u Kaštelima (Split) i Zemuniku (Zadar). Posebno značenje za gospodarstvo Šibensko-kninske županije ima razvoj turizma koje je još uvijek najviše usredotočeno na obalni pojas i morski akvatorij. Ipak, najelitniji segment turističke ponude Šibensko-kninske županije je nautički turizam. Ekspanziji razvoja nautičkog turizma doprinijele su masovne turističke migracije, te vječita težnja čovjeka da se približi ili otisne na more. Svojom specifičnom aktivnošću i potrebom za prostorom osobito pomorskog dobra, nautički turizam potencira probleme zaštite obalnog i morskog prostora, tako da je jedno od najvažnijih pitanja, smještaj postojećih i budućih luka nautičkog turizma. Da bi upravljanje prostorom bilo učinkovito, potrebno je da prostorni planovi budu isključivo podređeni zaštiti okoliša. Prioritet je zaštita iznimno vrijednih područja, nenaseljenih i neurbaniziranih obala, otoka i otočića, zaljeva i uvala, koji najviše privlače nautičare. Drugi pravac razvoja usmjeren je na planiranje izgradnje novih luka nautičkog turizma na „manje vrijednim područjima", s najvišim standardom zaštite okoliša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
135-1352586-2588 - Integracija sustava intermodalnog vodnog prometa u europskoj transportnoj mreži (Jolić, Natalija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
Profili:
Natalija Kavran
(mentor)