Pregled bibliografske jedinice broj: 520140
Strah na dvije razine. Likovi kojih se plaše odrasli i likovi kojima odrasli plaše djecu
Strah na dvije razine. Likovi kojih se plaše odrasli i likovi kojima odrasli plaše djecu // Peti slavistički kongres. Zbornik sažetaka. Rijeka, 7. - 10. rujna 2010. / Turk, Marija (ur.).
Rijeka: Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkoga društva. Filozofski fakultet u Rijeci, 2010. str. 276-277 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 520140 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strah na dvije razine. Likovi kojih se plaše odrasli i likovi kojima odrasli plaše djecu
(Two Levels of Fear: Characters that Scare Adults and Characters that Adulsts use to scare children)
Autori
Rudan Kapec, Evelina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Peti slavistički kongres. Zbornik sažetaka. Rijeka, 7. - 10. rujna 2010.
/ Turk, Marija - Rijeka : Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkoga društva. Filozofski fakultet u Rijeci, 2010, 276-277
ISBN
978-953-6104-72-7
Skup
Peti hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 07.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
visoko/nisko ; djeca ; plašiteljski likovi ; repertoar priča ; usmena tradicija ; strah
(high/low ; children ; scary (disciplinary) characters ; oral tradition ; fear)
Sažetak
Opreka visoko/nisko uglavnom je razmatrana u suodnosu usmene i pisane kulture, međutim i sami sudionici u usmenokomunikacijskim procesima uspostavljaju određenu hijerahiju na različitim razinama (npr. status kazivača, status određenoga žanra i sl.). U ovom se radu ona istražuje kroz suodnos priča o protagonistima koje odrasli doživljavaju dovoljno ozbiljnima da ih na različite načine tabuiziraju i likova kojima ti isti odrasli plaše djecu. Prema svjedočenju kazivača i kazivačica, postojala su, barem deklarativno, dobna ograničenja za određene vrste priča, tako se npr. pazilo da se određene demonološke predaje ne pripovijedaju pred malom djecom da se ne bi plašila. S druge strane, nerijetko i u istim zajednicama djecu se discipliniralo upravo plašenjem određenim likovima od kojih su neki funkcionirali samo u toj ulozi (npr. Stari, Babaroga, Baubau), drugi su istodobno mogli funkcionirati u demonološkoj predaji i u plašiteljskoj ulozi (mrak), treći su preuzimnai iz stvarnog života (konkretne osobe iz susjedstva ili npr. policajci, dimnjačari i sl.), a poseban status, raširenost i dugovječnost među plašiteljskim likovima iam vuk. U izlaganju se pokušava istražiti: a) likove kojiam se plašilo djecu b) situacije u kojima likovi iz repertoara priča za odrasle prelaze u repertoar plašiteljskih likova za djecu c) uzroke i načine takva postupanja kao i mogućnost da su povezani s oprekama visoko/nisko, ozbiljno/neozbiljno, važno/nevažno koje uspostavljaju samo sudionici usmenog dijela kulture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Etnologija i antropologija, Književnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-1300787-0789 - Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija) (Botica, Stipe, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Evelina Rudan
(autor)