Pregled bibliografske jedinice broj: 519333
Manjine i mediji u Hrvatskoj : Dostići mainstream i izbjeći marginalizaciju
Manjine i mediji u Hrvatskoj : Dostići mainstream i izbjeći marginalizaciju // Izolacija ili integracija: Kako mediji pristupaju uključivanju manjina u javnu sferu? / Romić, Milana (ur.).
Zagreb: BaBe!, 2011. str. 105-146 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 519333 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Manjine i mediji u Hrvatskoj : Dostići mainstream i izbjeći marginalizaciju
(Minorities and Media in Croatia : Reaching the Mainstream and Avoiding Marginalisation)
Autori
Petričušić, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Izolacija ili integracija: Kako mediji pristupaju uključivanju manjina u javnu sferu?
/ Romić, Milana - Zagreb : BaBe!, 2011, 105-146
ISBN
978-953-6967-19-3
Skup
Izolacija iliintegracija: Kako mediji pristupaju uključivanju manjina u javnu sferu?
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.07.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nacionalne manjine; mediji; javni mediji; snošljivost; međukulturni dijalog
(national minorities; media; public broadcaster; tolerance; intercultural dialogue)
Sažetak
Osnova ostvarenja prava manjina koja osiguravaju oživotvorenje i očuvanje njihovih kulturnih specifičnosti nije zakonsko propisivanje, već ostvarivanje takvih prava u klimi društvene tolerantnosti, prihvaćanja činjenice multietničnosti i prava na očuvanje kulturalnih specifičnosti onih društvenih skupina koje nisu većinske. U ovom izlaganju propitujem je li hrvatsko društvo spremno suočiti se s ovim zahtjevom. Potom propitujem koju definiciju snošljivosti i međukulturnog dijaloga prihvatiti, a da ona bude prihvatljiva i nacionalnim manjinama, posebice njihovim istaknutim aktivistima i političarima, a i većinskom narodu i njeovim političkim predstavnicima? U uvodnom dijelu izglaganja, osvrćem se na zakonodavne standarde koji obvezuju hrvatske institucije u pogledu promicanja kulture tolerancije i zakonskog utemeljenja prava nacionalnih manjina. Potom analiziram prvenstveno stanje u hrvatskom društvu ; fenomene poput retradicionalizaicje hrvatskog društva, eskalacije netrpeljivosti prema manjisnkim društvenim skupinama, te komercijalizaicju ukupne tematike u medijima - koja ne zaobilazi čak ni javne medije koji bi trebali prvenstveno težiti obrazovnoj i informativnoj funkciji. Sugeriam zaključno da je izostanak etničkog pluralizma u medijima, vidljiv kroz često etiketiranje pripadnika nacionalnih manjina te getoizaicja tema koje se tiču manjina (kroz posebne formate emisija za i o manjinama ili kroz specijalizirana manjinska glasila koja su namijenjena uskom čitateljskom krugu) kočnica uspostavi hrvatskog društva kao multuietničkog i multikulturalnog. Naime, dokle god prihvaćamo nezastupljenost manjina u političkim, obrazovnim, zabavnim, informativnim, dakle svim programima elektornskih medija ili u svim rubrikama tiskovina, društveno nismo sazreli i dokazali da je zaživio duh snošljivosti i međukulturnog dijaloga, uzajamnog poštovanja i razumijevanja između svih građana, bez obzira na njihovu etničku, kulturnu, jezičnu ili vjersku pripadnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Sociologija
Napomena
Rad je skraćena i izmijenjena verzija članka Petričušić, Antonija, "Manjine i mediji u Hrvatskoj: Dostići mainstream i izbjeći marginalizaciju", u Hodžić, Edin i Jusić, Tarik (ur.), Na marginama: manjine i mediji u jugoistočnoj Europi, Sarajevo Medijacentar, 2010, str. 45-75.
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2518 - Izgradnja institucija: etika i korupcija (Kregar, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Antonija Petričušić
(autor)