Pregled bibliografske jedinice broj: 518966
Mehanokemijske i termičke metode u sintezi koordinacijskih spojeva molibdena(VI)
Mehanokemijske i termičke metode u sintezi koordinacijskih spojeva molibdena(VI), 2011., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 518966 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mehanokemijske i termičke metode u sintezi koordinacijskih spojeva molibdena(VI)
(Mechanochemical and thermal methods for the synthesis of coordination compounds of molybdenum(VI))
Autori
Radić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2011
Stranica
77
Mentor
Cindrić, Marina, Mrvoš-Sermek, Draginja
Neposredni voditelj
Užarević, Krunoslav
Ključne riječi
mehanokemija; kompleksi molibdena(VI); "zelena kemija"; poučavanje kemije
(mechanochemistry; molybdenum(VI) complexes; "green" chemistry; teaching chemistry)
Sažetak
Sažetak Ovaj diplomski rad se sastoji od dvije cjeline: istraživačkog i metodičkog dijela. U istraživačkom dijelu opisane su preparacije bez otapala kao i otopinske preparacije spojeva molibdena(VI) s ligandom N–3-metoksisaliciliden-2-amino-3-hidroksipiridina (H2L) i s različitim O- (metanol, etanol i propanol) i N–donorima (γ-pikolin, imidazol, 4, 4'-bipiridin). Ispitivan je utjecaj mehaničke sile ili temperature na vezu molibden–alkohol, kao i svojstva tako dobivenih produkata. Produkti su identificirani spektroskopski, termogravimetrijskom metodom i difrakcijom X-zraka na monokristalnom i polikristalnom uzorku. Izolirani su slijedeći spojevi : [MoO2L(CH3OH)], [MoO2L(CH3CH2OH)], [MoO2L(CH3CH2CH2OH)], [MoO2(L)]n, [MoO2L(im)], [MoO2L(im)]•CH3CN, [MoO2L(γ-pic)], [MoO2L(γ-pic)]•CH3CN, [MoO2L(bpy)], [MoO2L(bpy)]•CH2Cl2. U metodičkom dijelu rada dan je prijedlog obogaćivanja propisanih nastavnih sadržaja pojedinih nastavnih jedinica i cjelina eksperimentima koji su u skladu s "zelenim" pristupom kemijskim procesima i ekološki prihvatljivim tehnologijama. Jedno od temeljnih principa "zelene"kemije su reakcije koje teku bez upotrebe otapala, odnosno reakcije u kojima su reaktanti prisutni u čvrstom agregacijskom stanju. Na temelju toga predložena su tri jednostavna pokusa, koji su u skladu s nastavnim planom i programom nastave kemije, kao i nastavne jedinice u kojima se ti pokusi mogu upotrijebiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-119379-1084
119-1191342-1082 - Novi kompleksni spojevi i materijali-kemijski i biološki katalizatori (Cindrić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb