Pregled bibliografske jedinice broj: 518348
Jezik kao kapital u urbanom prostoru
Jezik kao kapital u urbanom prostoru // Godišnji stručno znanstveni skup Hrvatskog etnološkog društva: Kultura i ekonomija (sažeci izlaganja) / Prica, Ines ; Škokić, Tea ; Jambrešić Kirin, Renata (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo, 2011. str. 5-5 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 518348 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jezik kao kapital u urbanom prostoru
(Language as capital in an urban space)
Autori
Jernej, Mirna ; Šimičić, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Godišnji stručno znanstveni skup Hrvatskog etnološkog društva: Kultura i ekonomija (sažeci izlaganja)
/ Prica, Ines ; Škokić, Tea ; Jambrešić Kirin, Renata - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo, 2011, 5-5
Skup
Godišnji stručno znanstveni skup Hrvatskog etnološkog društva: Kultura i ekonomija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.06.2011. - 11.06.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
antropologija; jezični krajolik; kapital; Pula
(anthropology; linguistic landscape; capital; Pula)
Sažetak
Međuovisnost jezika i ekonomije postaje sve naglašenija u suvremenom svijetu, a trendovi globalne političke ekonomije odražavaju se i u jeziku. Stoga se u ekonomiji znanja, a koju je obilježila značajna uloga jezika, sve više pažnje pridaje utjecaju ekonomije na oblikovanje jezičnih praksi. Upotreba jezika predstavlja oblik društvene prakse, no jezik možemo promatrati ne samo kao sredstvo komunikacije i identifikacije, već i kao oblik kapitala kojeg pojedinci koriste kako bi zadobili prednosti na ekonomskom tržištu budući da određeni jezični varijeteti uživaju društveni prestiž, ali i predstavljaju ekonomsku vrijednost. Polazeći od hipoteze da se jezik može komodificirati (pretvoriti u robu, proizvod) i smatrati oblikom kapitala, ne samo ekonomskog, već i društvenog, simboličkog i kulturnog, u radu se odnos jezika i ekonomske moći razmatra na primjeru prisutnosti različitih varijeteta u jezičnom krajoliku grada Pule i kontekstu službene dvojezičnosti. Jezični krajolik odnosi se na sve manifestacije jezika u urbanom javnom prostoru, a osim informativne ima i simboličku funkciju iz koje se može iščitati relativna moć i status jezičnih zajednica na određenom području. Kako značenje jezika urbanih natpisa oblikuju politički i ekonomski interesi, jezik predstavlja jedan od ključnih posrednika u procesu komodifikacije kulture i komercijalizacije javnog prostora.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
196-1962766-2743 - Suvremena transformacija lokalnih jezičnih zajednica i kulturna raznolikost (Sujoldžić, Anita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju