Pregled bibliografske jedinice broj: 518314
Identifikacijski procesi i jezične promjene na otoku Visu
Identifikacijski procesi i jezične promjene na otoku Visu, 2011., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 518314 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Identifikacijski procesi i jezične promjene na otoku Visu
(Identification processes and language change on the Island of Vis)
Autori
Šimičić, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.06
Godina
2011
Stranica
279
Mentor
Sujoldžić, Anita
Ključne riječi
antropologija; otok Vis; jezična promjena; identifikacijski procesi; jezični vitalitet; jezična raznolikost; jezični stavovi
(anthropology; Island of Vis; language change; identification processes; language vitality; linguistic diversity; language attitudes)
Sažetak
Cilj je rada istraživanje jezičnog vitaliteta viških govora na temelju analize jezičnih promjena, ekoloških čimbenika te stavova i identifikacijskih procesa. Pritom je osnovna pretpostavka rada bila da su upravo sociopsihološki faktori ključni u tumačenju jezičnostrukturnih promjena kao i jezičnog vitaliteta neke zajednice. Prikupljeni su raznovrsni podaci koji su analizirani primjenom kvantitativnih i kvalitativnih metoda. Nastojeći otkriti najnestabilnije dijelove sustava i smjer jezičnih promjena u odnosu na standard i regiolekt, analizirana su jezična obilježja na fonološkoj, morfološkoj i sintaktičkoj razini i to s obzirom na njihovu geografsku rasprostranjenost i narječnu specifičnost. Analiza pokazuje da je unatoč visokom stupnju jezične varijabilnosti i gubljenju nekih obilježja, vitalitet otočnih zajednica još uvijek razmjerno visok, posebice uzme li se u obzir afektivna i kognitivna komponenta stavova pripadnika lokalnih zajednica prema vlastitom govoru. Dok analiza kvantitativnih podataka dobivenih na temelju upitnika ukazuje na visok stupanj identifikacije s lokalnom zajednicom koju prati i vrlo pozitivan stav prema mjesnom govoru, iz razgovora s nekoliko sugovornika srednje dobi proizlazi pesimizam i sumnja u mogućnost očuvanja lokalnog govora zbog nepovoljnih demografskih činitelja i sve učestalijeg prekida jezične transmisije. Takvo razilaženje u odgovorima s obzirom na sociopsihološku dimenziju jezičnoga očuvanja ukazuje na višeslojnost stavova te nužnost njihova istraživanja na više razina korištenjem različitih komplementarnih metoda.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
196-1962766-2743 - Suvremena transformacija lokalnih jezičnih zajednica i kulturna raznolikost (Sujoldžić, Anita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju