Pregled bibliografske jedinice broj: 518240
Analiza potrošnje energije za hlađenje i grijanje karakteristične zgrade
Analiza potrošnje energije za hlađenje i grijanje karakteristične zgrade, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 518240 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza potrošnje energije za hlađenje i grijanje karakteristične zgrade
(Analysis of energy consumption for cooling and heating of the characteristic building)
Autori
Lepoša, Leon
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2009
Stranica
69
Mentor
Soldo, Vladimir ; Grozdek, Marino
Ključne riječi
Potrošnja energije; sustavi grijanja i hlađenja
(Energy consumption; cooling and heating systems)
Sažetak
Za potrebe „Završnog rada“ preddiplomskog dijela studija napravljena je analiza potrošnje energije za hlađenje i grijanje karakteristične zgrade u programskom sučelju „TRNSYS 16“. Analizirana su 24 različita slučaja u ovisnosti o tipu zgrade, gradu u kojem se nalaze te vrsti zasjenjenja na prozorima. Dobiveni rezultati su uspoređeni i verificirani sa danas prihvatljivim proračunskim alatima, te su dani neki opći prijedlozi i zaključci kako smanjiti potrošnju energije za potrebe hlađenja i grijanja. Interpretacijom danih rezultata može se doći do zaključaka na koji se način može uštedjeti energija potrebna za grijanje ili hlađenje. Promatranjem energije potrebne za grijanje dolazi se do zaključka da je jedini bitan parametar, uz naravno klimatske parametre, vrsta i debljina izolacije na zidovima. Usporedbom zgrade građene bez izolacije sredinom prošlog stoljeća i današnjeg tipa gradnje vidi se da se energija potrebna za grijanje smanjila i do 4 puta. Nasuprot tome energija potrebna za hlađenje prostora ne ovisi toliko o tipu zgrade i količini izolacije, koliko ovisi o tipu zasjenjenja na prozorima. Razlog tome je presudan utjecaj sunčevog zračenja na toplinske dobitke prostora. Primjer toga se može vidjeti ukoliko se usporedi ista zgrada, u istom gradu, sa i bez zasjenjenja. Ušteda koja se ostvari ako se postavi zasjenjenje može biti i dvostruka. Unutar ovog rada svi ti slučajevi će biti obrađeni i prezentirani te će se pokušati dati neka opća slika dobivenih rezultata uz zaključke koji slijede iz toga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-0000000-1802 - Dizalice topline s korištenjem tla kao obnovljivog toplinskog spremnika (Ćurko, Tonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb