Pregled bibliografske jedinice broj: 51824
Analiza valjanosti sustava povrata energije u procesima pripreme zraka
Analiza valjanosti sustava povrata energije u procesima pripreme zraka, 1999., doktorska disertacija, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 51824 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza valjanosti sustava povrata energije u procesima pripreme zraka
(Efficiency analysis of the air-to-air energy recovery system in the air-conditioning processes)
Autori
Balen, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
15.10
Godina
1999
Stranica
129
Mentor
Donjerković, Petar
Ključne riječi
dinamička energetska analiza; dizalica topline; grijanje; ventilacija; klimatizacija; simulacijski model; sustav povrata toplinske energije
(dynamic energy analysis; heat pump; heating; ventilating; air-conditioning; HVAC; simulation model; air-to-air heat recovery system)
Sažetak
U radu je provedena cjelogodišnja dinamička energetska analiza valjanosti povezanog sustava kružnog toka, kao rekuperativnog sustava povrata toplinske energije iz istrošenog zraka u ovisnosti o promjeni pogonskih uvjeta, odnosno promjeni stanja vanjskog okoliša. U tu svrhu razvijen je originalni simulacijski model rada složenog termotehničkog sustava klimatizacije, koji uključuje povezani sustav kružnog toka i povezuje ga s dizalicom topline. Razvijeni simulacijski model omogućuje cjelogodišnju satnu analizu rada sustava, uz praćenje utroška i povrata topline i tvari toplinskih aparata, utroška električne energije uređaja na električni pogon, te određivanje satnih vrijednosti stupnja iskorištenja sustava povrata topline. Model je primjenjiv na prostoriju proizvoljnih dimenzija i orjentacije, čije se toplinsko opterećenje određuje rješavanjem sustava nestacionarnih diferencijalnih jednadžbi provođenja topline kroz elemente građevinske konstrukcije.
Eksperimentalni dio rada odnosi se na određivanje toplinskog, odnosno rashladnog učinka povezanog sustava kružnog toka za različite pogonske uvjete. U tu svrhu projektirana je i izvedena mjerna linija za provođenje mjerenja na povezanom sustavu kružnog toka, ugrađenom u klima komoru u stvarnoj veličini. Na temelju mjernih rezultata određeni su stupnjevi iskorištenja sustava i provedena analiza valjanosti sustava za izmjereni niz radnih točaka.
Simulacijski model za cjelogodišnju satnu energetsku analizu rada složenog sustava klimatizacije dao je konzistentne i stabilne rezultate, a pouzdanost mu je dokazana usporedbom s rezultatima mjerenja. Rezultati su pokazali da zajednička ugradnja povezanog sustava kružnog toka i dizalice topline u klima komoru ne donosi značajnu uštedu energije u odnosu na klima komoru koja ima samo dizalicu topline, međutim, time se omogućuje ugradnja dizalice topline s kompresorom manje električne snage. S druge strane, ušteda energije u usporedbi s klasičnom klima komorom pokazala se vrlo povoljnom, što ukazuje na važnost gospodarenja energijom u procesima pripreme zraka tijekom godine. Optimiranje rada složenih sustava klimatizacije, pored financijskih pogodnosti, daje doprinos i zaštiti čovjekova okoliša.
Dobiveni rezultati za sekundarne toplinske aparate pripremljeni su za daljnju sveobuhvatnu energetsku i gospodarsku analizu rada sustava klimatizacije, koja bi uključivala investicijske troškove, troškove energije i troškove održavanja. Razvijeni simulacijski model vrlo je fleksibilan i može uključiti različite sustave povrata toplinske energije ili druge termotehničke sustave radi njihove analize i međusobne usporedbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo