Pregled bibliografske jedinice broj: 517690
Postupak višeatributne sinteze, primijenjene kao optimizacijske metode za kreiranje modela poslovanja broda s naglaskom na ispuštanje biocida iz antivegetativnih premaza
Postupak višeatributne sinteze, primijenjene kao optimizacijske metode za kreiranje modela poslovanja broda s naglaskom na ispuštanje biocida iz antivegetativnih premaza // Zbornik radova III. SAVJETOVANJE O MORSKOJ TEHNOLOGIJI in memoriam akademiku Zlatku Winkleru / Prof. dr. sc. Igor Rožanić (ur.).
Rijeka: Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2010. str. 116-142 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 517690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postupak višeatributne sinteze, primijenjene kao optimizacijske metode za kreiranje modela poslovanja broda s naglaskom na ispuštanje biocida iz antivegetativnih premaza
(A ship operation policy strategy optimisation thru multiattribute synthesis procedure based on biocide emissions from antifouling coatings)
Autori
Belamarić, Branko ; Belamarić, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova III. SAVJETOVANJE O MORSKOJ TEHNOLOGIJI in memoriam akademiku Zlatku Winkleru
/ Prof. dr. sc. Igor Rožanić - Rijeka : Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2010, 116-142
ISBN
978-953-6326-17-4
Skup
III. SAVJETOVANJE O MORSKOJ TEHNOLOGIJI in memoriam akademiku Zlatku Winkleru
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 30.11.2009. - 01.12.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
hrapavost substrata ; otpor trenja ; antivegetativni i antikorozivni premazi ; obraštaj ; izlučivanje biocida
(hull roughness ; friction resistance ; anticorrosive and antifouling coatings ; fouling ; biocide leaching rate)
Sažetak
Veliki je broj čimbenika okoliša i deteriorativnih uvjeta u službi broda koji utječu na sposobnost održanja brzine broda u određenom vremenskom periodu. Utjecaj hrapavosti oplakane površine iznimno je važan za poslovanje broda. Ispitivanjem utjecaja oplakane površine na brzinu i snagu, dokazano je da se hrapavost brodova u službi godinama stalno povećava. Stoga se smanjuje brzina, odnosno zahtijeva veća snaga za održanje izvorne brzine. Postupkom višeatributne sinteze, primijenjene kao optimizacijske metode za kreiranje projekta poslovanja broda, čija je programska aplikacija razvijena na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, razvijeni su i objedinjeni slijedeći modeli: - model porasta otpora, pomoću ITTC 1978 formule za izračunavanje dodatka na hrapavost, - ekonomski model vezan za analizu prihoda i rashoda poslovanja, - ekološki model vezan za ispuštanje biocida iz antivegetativnih premaza, - model obrade supstrata tj. oplakane površine vezane za radove u doku, Projektni problem definiraju tri cilja, temeljena na različitim kriterijima: - ekonomski kriterij (zarada- profit brodovlasnika), - ekološki kriterij (stupanj zagađenja-dinamika izlučivanja biocida iz AV premaza, - kriterij društvene koristi (dostupnost-maksimalni broj putovanja). Kreiranje triju ciljeva provedeno je primjenom računalne simulacije i optimiranjem postupka održavanja površine trupa variranjem svih operacija čišćenja i premazivanja, vezano na performanse i ekonomske efekte, u ovisnosti o brzini broda, optimalnim intervalima dokiranja, planiranim troškovima goriva i drugih relevantnih troškova u luci i plovidbi. U programu su inkorporirane i varijable stupnja onečišćenja luka i izlučivanja toksičnih supstanci iz AV premaza kao i postupak pjeskarenja oplakane (čelične) površine. Izborom triju strategija, vezanih za kvantum izlučivanja biocida iz antivegetativnih premaza, rad artikulira ekološke efekte unutar eksploatacijskog života broda. Primjenom prikazanih modela, analizirana je strategija poslovanja jednog Suezmax tankera kao primjer optimizacijske procedure s Pareto rješenjima. Prikazani alternativni višekriterijalni program za ocjenu predviđanja poslovanja broda predstavlja unaprijeđenu metodologiju koja s dovoljnom točnošću može poslužiti brodovlasniku pri optimiranju strategije poslovanja. U članku je prikazan samo ekološki model vezan za ispuštanje biocida iz AV premaza odnosno ekološki kriterij kao jedan od ciljeva.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Brodogradnja
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb