Pregled bibliografske jedinice broj: 517649
Položaji nukleosoma na satelitnoj DNA vrste Tenebrio molitor
Položaji nukleosoma na satelitnoj DNA vrste Tenebrio molitor // 50 godina molekularne biologije u Hrvatskoj Zbornik sažetaka / Zahradka, Ksenija ; Plohl, Miroslav ; Ambriović-Ristov, Andreja (ur.).
Zagreb, 2008. str. 65-65 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 517649 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Položaji nukleosoma na satelitnoj DNA vrste Tenebrio molitor
(Analysis of nucleosome arrangement on Tenebrio molitor satellite DNA)
Autori
Šatović, Eva ; Plohl, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
50 godina molekularne biologije u Hrvatskoj Zbornik sažetaka
/ Zahradka, Ksenija ; Plohl, Miroslav ; Ambriović-Ristov, Andreja - Zagreb, 2008, 65-65
Skup
50 godina molekularne biologije u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2008. - 21.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kromatin; satelitna DNA; nukleosom; mikrokokalna nukleaza
(chromatin; satellite DNA; nucleosome; micrococcal nuclease)
Sažetak
Analiziran je raspored nukleosoma na satelitnoj DNA kornjaša Tenebrio molitor (Tenebrionidae, Coleoptera). Jedna satelitna porodica čini približno polovicu genomske DNA ove vrste. Nakon razgradnje sirovog kromatinskog ekstrakta s mikrokokalnom nukleazom dobivena je vrlo pravilna nukleosomska ljestivica sastavljena od multimera osnovne duljine oko 170 pb. Ljestvica fragmenata je u potpunosti hibridizirala sa sondom pripremljenom od satelitne DNA, ukazujući time na jednoliku razdiobu nukleosoma koji sadrže satelitne jedinice ponavljanja u razgrađenom materijalu. Od ukupne količine fragmenata dobivenim kloniranjem, određen je nukleotidni slijed onima koji su reagirali pozitivno u hibridizacijskoj reakciji. Analiza sekvenci ukazuje da je mikrokokalna nukleaza preferencijalno pocijepala specifična, nukleotidnom sekvencom definirana mjesta, predvidivo bez obzira na nukleosomski položaj. Dobiveni rezultat mogao bi biti posljedica neuobičajeno gustog pakiranja nukleosoma u heterokromatinu kukca T. molitor zbog mogućih dodatnih, čvrsto vezanih proteinskih komponentata koje ostaju vezane tijekom procedure izolacije. Da bi se izbjegao taj problem, u tijeku su eksperimenti izolacije kromatina iz jezgri i cijepanja s mikrokokalnom nukleazom, egzonukleazom III i nukleazom S1, u svrhu dobivanja samo onih odsječaka DNA koji su obavijeni oko nukleosoma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982913-2756 - Evolucija, osobitosti i funkcionalne interakcije sekvenci satelitnih DNA (Plohl, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb