Pregled bibliografske jedinice broj: 5170
Distribucija deseteronožnih rakova slatkih i bočatih voda Hrvatske: Preliminarna istraživanja u Istri, Kvarneru i Gorskom kotaru
Distribucija deseteronožnih rakova slatkih i bočatih voda Hrvatske: Preliminarna istraživanja u Istri, Kvarneru i Gorskom kotaru // Prirodoslovna istraživanja riječkog područja / Arko-Pijevac, Milvana ; Kovačić, Marcelo ; Leiner, Srećko (ur.).
Rijeka: Prirodoslovni muzej Rijeka, 1998. str. 553-558 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 5170 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Distribucija deseteronožnih rakova slatkih i bočatih voda Hrvatske: Preliminarna istraživanja u Istri, Kvarneru i Gorskom kotaru
(Distribution of freshwater and brackish Decapods in Croatia: Preliminary research in Istria, Kvarner and Gorski kotar)
Autori
Gottstein, Sanja ; Kerovec, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prirodoslovna istraživanja riječkog područja
/ Arko-Pijevac, Milvana ; Kovačić, Marcelo ; Leiner, Srećko - Rijeka : Prirodoslovni muzej Rijeka, 1998, 553-558
Skup
Znanstveno savjetovanje, Prirodoslovna istraživanja riječkog područja
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 23.10.1996. - 26.10.1996
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Crustacea Decapoda; slatke vode; boćate vode; rasprostranjenost; Istra; Kvarner; Gorski kotar; Hrvatska
(Crustacea Decapoda; distribution; freshwaters; brackish waters; Istria; Kvarner; Gorski kotar; Croatia)
Sažetak
Istraživanje desetoronožnih rakova (Crustacea Decapoda) slatkih i bočatih voda Istre, Kvarnera i Gorskog kotara (sjeverozapadna Hrvatska) provedeno je u razdoblju od 1989. do 1996. godine. Istraživanjem je obuhvaćen tek manji broj potencijalnih staništa ove skupine. U Gorskom kotaru su to manji potoci, u Istri potoci i rijeke dok područje Kvarnera obuhvaća različita staništa koja su dijelom bočate vode, kao što su vrulje i ušća tekućica, te slatke vode, kao što su potoci i jezera. Utvrđeno je pet vrsta desetoronožnih rakova. Iz porodice Astacidae utvrđene su vrste Astacus astacus (Linnaeus, 1758), Austropotamobius pallipes ssp. italicus (Faxon, 1914), te vrsta Austropotamobius torrentium (Schrank, 1803). Iz porodice Atyidae utvrđena je vrsta Atyaephyra desmaresti (Millet, 1831), a iz porodice Palaemonidae vrsta Palaemon adspersus Rathke, 1837. Podaci iz literature ukazuju na dosadašnju slabu istraženost ovog područja, pa je tako ovim iako sporadičnim istraživanjima u Istri po prvi puta utvrđena vrsta Atyaephyra desmaresti, a u Gorskom kotaru vrsta Austropotamobius torrentium. Sustavnim istraživanjem, koje je u tijeku, dobit će se još točniji prikaz distribucije desetoronožnih rakova ovog područja, kao i uvid u ekološka obilježja njihovih staništa. To bi znatno doprinjelo zaštiti ove skupine rakova, ali i brojnih vodenih staništa istraživanog područja a u svrhu očuvanja genofonda sjevernog Jadrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb