Pregled bibliografske jedinice broj: 516624
Modeli spremnosti zajednice
Modeli spremnosti zajednice // Knjiga sažetaka / Ferić Šlehan, Martina ; Jandrić Nišević, Anita ; Kranželić, Valentina (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP), 2010. str. 72-72 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 516624 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeli spremnosti zajednice
(Community readiness models)
Autori
Roviš, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Ferić Šlehan, Martina ; Jandrić Nišević, Anita ; Kranželić, Valentina - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP), 2010, 72-72
ISBN
978-953-6418-63-3
Skup
3. hrvatski kongres socijalnih pedagoga "10+ Snage socijalne pedagogije"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.04.2010. - 25.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
spremnost zajednice; promjena; prevencijska istraživanja
(community readiness; change; prevention research)
Sažetak
Shvatimo li prevenciju kao proaktivni proces usmjeren na pojedince i sustave (zajednicu) koja promiče, jača i mijenja iste, jasno je da je u fokusu prevencije promjena. Evaluacijska istraživanja i istraživanja implementacije ponajboljih programa prevencije došla do zaključka kao se čak ni najbolji programi ponekad ne mogu uspješno implementirati ukoliko sredina/zajednica nije spremna na prihvaćanje programa, odnosno promjena koji program donosi. Spremnost zajednice (community readiness), koncept je proizašao iz organizacijske psihologije i psihologije zajednice, ali i prevencijske znanosti u užem smislu. Koristi se već više od 50 godina, isprva kako bi se opisao ekološki kontekst i organizacijski sistem u kojem se planiraju promjene. Tek 80-tih i 90-tih godina javlja se ideja, kako zajednica mora bit spremna na promjenu kako bi se ista u punom obimu zaista i dogodila. Nakon prvih nalaza kako se zajednice razlikuju u svojem interesu za primejnu progrma prevencije uslijedila su implementacijska istraživanja spremnosti zajednice kao moderatora učinkovitosti prevencijskih programa. Model integrira iskustva različitih pristupa u procene spremnosti na promjenu, od modela osobne spremnosti na promjenu, modela razvoja zajednice i razvoja koalicija u zajednici, u novi fazni i višedimenzionalni model. Cilj ovog rada je dati pregled značenja termina spremnosti zajednice i nekih značajnijih modela procjene spremnosti te pregled mogućnosti upotrebe modela u hrvatskoj prvencijskoj znanosti i praksi. Modeli se razlikuju u odnosu na metodologiju primjene, samog opisa dimenzija spremnosti i prodručja iz kojeg izvorno dolaze i u kojem su primjenjeni. Jednako tako važno je razgraničiti koncept spremnosti od drugih sličnih konecepata iz područja planiranja programa prevencije, poput procjene potreba ili odživosti. Na razini znanstvenog interesa, bilo bi poželjno testirati neki od modela u hrvaskim prilikama, koristitit se modelom prilikom izjednačavanja obilježja zajednica za prevencijska istraživanja, testirati model u različitim zjednicama poput škola, stručnih zajednica ili lokalne zajednice. U prevencijskoj praksi model bi se mogao koristiti za procjenu prostora implementacije prevencijskih programa i planiranje utemeljeno na potrebama i mogućnostima/spremnosti zajednice.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci