Pregled bibliografske jedinice broj: 516480
Razlike morfoloških i funkcionalnih značajki učenika u odnosu na urbano – ruralnu pripadnost
Razlike morfoloških i funkcionalnih značajki učenika u odnosu na urbano – ruralnu pripadnost // Physical education in the 21st century-pupils competencies / Prskalo, I ; Novak, D ; (ur.).
Poreč: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2011. str. 156-162 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 516480 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike morfoloških i funkcionalnih značajki učenika
u odnosu na urbano – ruralnu pripadnost
Autori
Fiorentini, Fredi ; Krakan, Ivan ; Kalčik, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Physical education in the 21st century-pupils competencies
/ Prskalo, I ; Novak, D ; - Poreč : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2011, 156-162
ISBN
953-95082-8-2
Skup
6th FIEP European Congress
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 18.06.2011. - 21.06.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
urbano-ruralne razlike ; srednja školska dob ; antropološki status
(STUDENT ; URBAN-RURAL BACKGROUND)
Sažetak
Ovim istraživanjem nastojao se preispitati odnos antropometrijskih karakteristika (tjelesna visina, tjelesna težina, opseg podlaktice) i funkcionalnih sposobnosti 212 učenika koji imaju 13 godina (108 u urbanoj i 104 u ruralnoj sredini) s obzirom na njihovu urbano – ruralnu pripadnost. Ispitanici su mjereni pomoću 5 standardna testa za procjenu antropoloških obilježja u školstvu dok su funkcionalne sposobnosti procjenjene testom kontinuirano trčanje šest minuta (F6'). Antropometrijska mjerenja pokazala su da su učenici iz Zagreba (54 kg) u prosjeku gotovo 4 kg teži od učenika koji žive u Marčani (50 kg). U varijablama tjelesna visina i opseg podlaktice gotovo su podjednaki te analizom nije dobivena statistički značajna razlika. U varijabli F6' za procjenu funkcionalnih sposobnosti, dobivena je također statistički značajna razlika (p=0, 00). Učenici iz Marčane pretrče u prosjeku 120 m više nego učenici iz Zagreba. Rezultati testiranja pokazali su i izrazito heterogen status antropoloških obilježja. Uočeno je da ispitanici ruralnih naselja (Marčana) generalno imaju viši nivo pripremljenosti od ispitanika urbanih sredina (Zagreb). To je vjerojatno rezultat nedovoljne količine kretanja i vježbanja učenika urbanih sredina što zbog nedostatka sportskih terena, što zbog nepovoljnih atmosferskih prilika, a što zbog nedovoljne upućenosti o važnosti tjelesnog vježbanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb