Pregled bibliografske jedinice broj: 516383
"Nati nel medesimo parto": slučajevi rođenja blizanaca u Puli - prema podacima iz novovjekovnih matičnih knjiga
"Nati nel medesimo parto": slučajevi rođenja blizanaca u Puli - prema podacima iz novovjekovnih matičnih knjiga // 4. istarski povijesni biennale: "Filii, filiae...": položaj i uloga djece na jadranskom prostoru. Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa / Mogorović Crljenko, Marija (ur.).
Poreč: Zavičajni muzej Poreštine ; Državni arhiv u Pazinu ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli - Odjel za humanističke znanosti, 2011. str. 162.-183. (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 516383 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Nati nel medesimo parto": slučajevi rođenja blizanaca u Puli - prema podacima iz novovjekovnih matičnih knjiga
("Nati nel medesimo parto": Occurence of Twin Births in Pula (Seventeenth to Nineteenth Century))
Autori
Bertoša, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
4. istarski povijesni biennale: "Filii, filiae...": položaj i uloga djece na jadranskom prostoru. Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa
/ Mogorović Crljenko, Marija - Poreč : Zavičajni muzej Poreštine ; Državni arhiv u Pazinu ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli - Odjel za humanističke znanosti, 2011, 162.-183.
Skup
4. istarski povijesni biennale: "Filii, filiae...": položaj i uloga djece na jadranskom prostoru
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 21.05.2009. - 23.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
blizanci; matične knjige; Pula; novi vijek
(twins; parish registers; Pula; modern era)
Sažetak
Na temelju arhivske građe autor detaljno obrađuje slučajeve rođenja blizanaca u Puli tijekom novog vijeka. Iz raspoloživih se podataka uočava da su se blizanci („gemelli“) rađali prilično učestalo. U najvećem su broju slučajeva bili upisani u knjige krštenih, a znatno manje u knjige rođenih. Razlog je vjerojatno u činjenici da je pri krštenju bilo važnije označiti status blizanca nego pri ukopu. Blizanci su se katkada bilježili u istom upisu, a ponekad se radilo o dva različita teksta, ne nužno s istim nadnevkom, ali uvijek jedan iza drugoga. Nerijetko su se tek rođeni blizanci nalazili u smrtnoj opasnosti („in imminente pericolo di vita“), pa ih je u hitnoj potrebi („di urgente necessità“) kod kuće krstila primalja („ostetrice“, „levatrice“), što je u knjizi krštenih moralo biti posebno zabilježeno. Ima i nekoliko slučajeva izvanbračno rođenih blizanaca („di ignoto padre“, „di padre incognito“), kao i onih čiji su roditelji bili ugledni građani Pule. Neki blizanci nisu imali niti ime, a u jednom su slučaju nazvani istim imenom. Katkada je zabilježeno da su umrli odmah nakon krštenja („appena avuta l’onda“), iako je vjerojatnije da se nisu ni rodili živi. U knjigama vjenčanih i u popisu krizmanih grada Pule blizanci se ne spominju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012647-2613 - Povijest zapadne Hrvatske (Istra, Kvarnersko primorje, Gorski kotar, Lika) (Strčić, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
303-3030822-0814 - Istarsko društvo XVI.-XIX. stoljeća: povijesne i kulturološke teme (Bertoša, Slaven, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Profili:
Slaven Bertoša
(autor)