Pregled bibliografske jedinice broj: 516256
Ocjena konkurentnosti i investicijske mogućnosti proizvodnje jaja
Ocjena konkurentnosti i investicijske mogućnosti proizvodnje jaja // Zbornik sažetaka 45. hrvatskog i 5. međunarodnog simpozija agronoma / Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 49-50 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 516256 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ocjena konkurentnosti i investicijske mogućnosti proizvodnje jaja
(Evaluation of competitiveness and investment possibilities in egg production)
Autori
Crnčan, Ana ; Ranogajec, Ljubica ; Deže, Jadranka ; Kristić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 45. hrvatskog i 5. međunarodnog simpozija agronoma
/ Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 49-50
ISBN
978-953-6331-80-2
Skup
45. hrvatski i 5. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
investicije ; konkurentnost ; proizvodnja konzumnih jaja
(investment ; competitiveness ; production of consume eggs)
Sažetak
Konkurentnost proizvodnje konzumnih jaja povezana je s procesom prilagođavanja standardima Europske unije. U cilju utvrđivanja pretpostavki razvoja proizvodnje provedeno je istraživanje usmjereno na tehničko-tehnološke, ali i investicijske mogućnosti. Istraživano je trenutno stanje u kojem se nalaze proizvođači konzumnih jaja s obzirom na prilagodbu prema standardima Europske unije kao i odredbama Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati farme i uvjetima za zaštitu životinja na farmama. Za potrebe ovog istraživanja korišten je upitnik s pitanjima otvorenog i zatvorenog tipa u kombinaciji s metodom intervjua. Ukupan uzorak obuhvatio je 33 proizvođača s područja sjeverozapadne i istočne Hrvatske. Dobiveni rezultati istraživanja ukazuju kako su proizvođači informirani o standardima i odredbama u 90% slučajeva, dok ostatak nema dovoljno spoznaja (10%). Međutim, svoju informiranost kao vrlo dobru i izvrsnu ocjenjuje samo trećina proizvođača (33%). Opremljenost proizvodnih objekata ne udovoljava potrebnim normama u 80% analiziranih farmi, dok samo 20% proizvođača ima mogućnost udovoljiti tehničko-tehnološkim uvjetima navedenima u Pravilniku. Najveću opasnost u postupku prilagođavanja standardima Europske unije, proizvođači prepoznaju primarno u povećanju troškova proizvodnje, a sekundarno u smanjivanju proizvodnih kapaciteta. Ova primarna opasnost povezana je s mogućnostima novih ulaganja u proizvodnju, te čak 40% proizvođača sumnja u mogućnost nastavka poslovanja, dok njih 60% smatra da je nastavak proizvodnje moguć, ali prilično neizvjestan. S druge strane, ako proizvođači uspiju investirati, zadovoljiti standarde i prevladati poslovne poteškoće, postat će konkurentniji, te će svoje razvojne mogućnosti moći usmjeriti prema europskom tržištu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija, Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek