Pregled bibliografske jedinice broj: 515788
Mineralogija glina eluvijalnog i iluvijalnog horizonta kao efikasna pomoć u prepoznavanju dvoslojnog profila tla: lokalitet Laudonov Gaj
Mineralogija glina eluvijalnog i iluvijalnog horizonta kao efikasna pomoć u prepoznavanju dvoslojnog profila tla: lokalitet Laudonov Gaj // Perspektive gospodarenja tlom u budućnosti: sažeci / Husnjak, Stjepan (ur.).
Zagreb: HTD, 2010. str. 140-141 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 515788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mineralogija glina eluvijalnog i iluvijalnog horizonta kao efikasna pomoć u prepoznavanju dvoslojnog profila tla: lokalitet Laudonov Gaj
(Clay mineralogy of eluvial and illuvial horizon, an efficient tool for recognizing a double layer soil profile: Case study Laudonov Gaj)
Autori
Durn, Goran ; Tadej, Neven ; Husnjak, Stjepan ; Rubinić Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Perspektive gospodarenja tlom u budućnosti: sažeci
/ Husnjak, Stjepan - Zagreb : HTD, 2010, 140-141
Skup
Perspektive gospodarenja tlom u budućnosti
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 05.07.2010. - 08.07.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mineralogija glina; eluvijalni i iluvijalni horizont; dvoslojni profil tla
(clay mineralogy; eluvial and illuvial horizon; double layer soil profile)
Sažetak
Primjenom rendgenske difrakcije na prahu analizirani su eluvijalni i iluvijalni horizont pseudogleja na zaravni, srednje duboki, distriËni, na lokalitetu Laudonov gaj. Analizirane su slijedeÊe granulometrijske frakcije: <2mm, 63-125mm, 32- 63mm, 2-32mm i frakcija Ëestica gline (<2mm). Dominantni minerali u eluvijalnom i iluvijalnom horizontu su kvarc i mijeπanoslojni minerali glina. Uzorci sadræe joπ i tinjËaste minerale (ukljuËivπi illitiËni materijal), kaolinit (dobro i slabo kristalizirani kaolinit), kalijev feldspat, plagioklas, goethit, amorfnu tvar, moguÊe klorit i vermikulit. Udjel kvarca u eluvijalnom horizontu gotovo je dvostruko viπi od udjela tog minerala u iluvijalnom horizontu. Nasuprot tome, udjel minerala glina dvostruko je viπi u iluvijalnom horizontu u odnosu na eluvijalni horizont. Eluvijalni horizont takoer je u odnosu na iluvijalni horizont bogatiji kalijevim feldspatom. Dominantna mineralna faza u frakciji Ëestica gline eluvijalnog horizonta su mjeπanoslojni minerali glina. Vjerojatno se radi o interstratificiranom kloritu-vermikulitu. Frakcija u znatnim koliËinama sadræi kaolinske minerale (dobro i slabo kristalizirani kaolinit udjel kojih je u uzorku pribliæno jednak) i illitiËni materijal, te vermikulit. Dominantne mineralne faze u frakciji Ëestica gline iluvijalnog horizonta su mjeπanoslojni minerali glina i kaolinski minerali (udjel slabo kristaliziranog kaolinita bitno je viπi od udjela dobro kristaliziranog kaolinita). U mjeπanoslojnim mineralima glina dominira nepravilno interstratificirani klorit-vermikulit nad pravilno interstratificiranim klorit-vermikulitom. Ova frakcija takoer sadræi illitiËni materijal, i moæda nepravilno interstratificirani ilit-smektit. Na difrakcijskim slikama se naziru i linije klorita i vermikulita, ali to nije moguÊe pouzdano utvrditi. Vaæno je naglasiti da su za razliku od eluvijalnog horizonta, u frakcijama Ëestica 2-32mm i 32-63mm iluvijalnog horizonta utvreni kaolinski minerali. Na difrakcijskoj slici frakcije Ëestica 32-63mm eluvijalnog horizonta se nazire dolomit, a ista frakcija iluvijalnog horizonta ga ne sadræi. Obzirom na veliku teksturnu razliku izmeu istraæivanih horizonata, te razliku u sadræaju prikazanih minerala, moæe se pretpostaviti, da su proluvijalni nanosi mogli biti izvoriπni materijal za nastanak mlaih sedimenata, koji su potom kao teksturno lakπi materijal naneseni na tlo koje je formirano na proluvijalnim glinama u smislu dvoslojnog profila tla.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780692-2711 - Korelacija tla Hrvatske sa Svjetskom referentnom osnovom za tlo (Husnjak, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb