Pregled bibliografske jedinice broj: 514893
Jedna tema, jedan žanr i dvije književnosti
Jedna tema, jedan žanr i dvije književnosti // Između dviju domovina. Zbornik Milorada Nikčevića. Povodom sedamdesetogodišnjice života i četrdesetpetogodišnjice znanstvenoga rada / Lukić, Milica ; Sabljić, Jakov (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011. str. 431.-452.
CROSBI ID: 514893 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jedna tema, jedan žanr i dvije književnosti
(One theme, one genre and two literatures)
Autori
Šundalić, Zlata ; Pepić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Između dviju domovina. Zbornik Milorada Nikčevića. Povodom sedamdesetogodišnjice života i četrdesetpetogodišnjice znanstvenoga rada
Urednik/ci
Lukić, Milica ; Sabljić, Jakov
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2011
Raspon stranica
431.-452.
ISBN
978-953-314-031-5
Ključne riječi
stara hrvatska i slovenska književnost, humanizam i renesansa, reformacija, antiturcica, Marko Marulić, Primož Trubar, molitva
(old Croatian and Slovenian literature, Humanisme and Renaissance, Reformation, antiturcica, Marko Marulić, Primož Trubar, prayer)
Sažetak
U središtu pozornosti ovoga rada dvije su slavenske književnosti unutar kojih se istražuje jedna tema i njezina književna obrada unutar jednoga žanra. Nakon uvodnoga usporednog prikaza književnopovijesnog razvoja i (ne)sličnosti stare hrvatske i stare slovenske književnosti slijedi pojašnjenje pojma antiturcica i njegove uključenosti u obje književnosti dvama konkretnim primjerima, Marulićevom Molitvom suprotiva Turkom i Trubarovom Pejsen zuper Turke. Istraživanjem jedne teme (turska opasnost – turška nevarnost) i jednoga žanra (molitva) unutar dviju slavenskih knjiženosti došlo se do spoznaje da je ista, turska opasnost na različitim prostorima (hrvatskom i slovenskom), unutar različitih stilskih formacija (humanizam i renesansa, reformacija) rezultirala specifičnim i za kršćanski svjetonazor neuobičajenim molitvenim obrascem – molitvom protiv nekoga (a ne molitvom za nekoga!). Posljedica je to nepodnošljive tragičnosti zbilje, ali i nepodnošljive bespomoćnosti ugrožena puka. Usporedno je čitanje pokazalo da se tragična stvarnost kao tema nametnula istome žanru unutar različitih književnosti, ali uz napomenu da je u prvom, Marulićevom slučaju (Molitva suprotiva Turkom) razrađenija, realističnija, pjesnički dotjeranija, možda i djelotvornija, rodonačelnička (L.Paljetak), što je s jedne strane rezultat pjesničkih sposobnosti samog autora, a s druge strane, i konkretnog stanja u vlastitoj nacionalnoj književnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1222665-2677 - Rubni žanrovi u hrvatskoj književnosti 18. stoljeća (Šundalić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek