Pregled bibliografske jedinice broj: 514385
Uloga veterinarstva u lovnogospodarskoj djelatnosti
Uloga veterinarstva u lovnogospodarskoj djelatnosti // Znanstveno-stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem: Veterinarski dani 1998. Rovinj 13-17 listopada 1998. 241 pp / Tomislav Balenović (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 247-252 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 514385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga veterinarstva u lovnogospodarskoj djelatnosti
(Engagement of veterinarians in game management)
Autori
Janicki, Zdravko ; Alen Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem: Veterinarski dani 1998. Rovinj 13-17 listopada 1998. 241 pp
/ Tomislav Balenović - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998, 247-252
ISBN
953-6062-11-9
Skup
Veterinarski dani 1998
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 13.10.1998. - 17.10.1998
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
veterinar; lovstvo
(veterinarian; game management)
Sažetak
U ovom izlaganju naglašena je opravdana potreba većeg angažiranja veterinara u lovstvu. Taj se angažman treba ogledati ne samo na realizaciji osnovnih ciljeva struke već općenito u lovnoj privredi. Također je istaknuto da je i ZOL-om određen djelokrug veterinara u lovstvu. Istaknuto je da seadašnji slab interes veterinara za lovno-gospodarsku djelatnost ne može objektivno opravdati tradicionalnim, ekonomskim niti drugim razlozima. Naglašeno je općenito značenje izobrazbe veternara u dodiplomskom i poslijediplomskom studiju na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu za rad u lovnoj privredi. Također je naznačena potreba pridavanja većeg značenja daljnjoj kontinuiranoj izobrazbi veterinara u toj djelatnosti. Izražena je nužnost bolje organiziranosti struke te u tom pravcu i osnivanje strukovnog tijela koje bi osim okupljanja za lovstvo zainteresiranih veterinarskih djelatnika, na višem nivou koordiniralo veterinarsku djelatnost, donosilo određene programe te učvršćivalo poziciju struke i veterinara u lovstvu. Također je istaknuta neophodnost veterinara u uzgojima divljači posebice intenivnog tipa, ali je navedena i specifičnost tog uzgoja kao primjera gdje nije moguće primjenjivati shematizirane tehnološke modele. Konačno, pobrojeni su zadaci koje je potrebno ostvariti u kratkom vremenu kako bi položaj veterinarstva u lovnom gospodarenju bio adekvatniji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Biotehnologija