Pregled bibliografske jedinice broj: 513930
OTJECANJA SA SLIVA SLANOG POTOKA I IZVORA RIJEKE DUBRAČINE NA PODRUČJU VINODOLSKE DOLINE
OTJECANJA SA SLIVA SLANOG POTOKA I IZVORA RIJEKE DUBRAČINE NA PODRUČJU VINODOLSKE DOLINE // HRVATSKE VODE PRED IZAZOVOM KLIMATSKIH PROMJENA / Biondić, Danko ; Holjević, Danko ; Tropan, Ljudevit (ur.).
Zagreb: Hrvatske vode, 2011. str. 226-237 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 513930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OTJECANJA SA SLIVA SLANOG POTOKA I IZVORA RIJEKE DUBRAČINE NA PODRUČJU VINODOLSKE DOLINE
(Slani potok and Dubračina river spring runoff characteristics, Vinodol valley)
Autori
Ružić, Igor ; Sušanj, Ivana ; Ožanić, Nevenka ; Žic, Elvis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
HRVATSKE VODE PRED IZAZOVOM KLIMATSKIH PROMJENA
/ Biondić, Danko ; Holjević, Danko ; Tropan, Ljudevit - Zagreb : Hrvatske vode, 2011, 226-237
ISBN
978-953-7672-01-0
Skup
HRVATSKE VODE PRED IZAZOVOM KLIMATSKIH PROMJENA
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 18.05.2011. - 21.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Vinodol ; koeficijent otjecanja ; bujični vodotok ; zamočvareno područje
(Vinodol ; runoff coefficient ; torrential watercourses ; wetlands)
Sažetak
U sklopu znanstvenog projekta Identifikacija rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje nepogoda kod odrona zemlje i poplava u Hrvatskoj provedena su početna hidrološka i meteorološka mjerenja na području Vinodolske doline. Mjereni su vodostaji na dva mjerna profila ; ušću Slanog potoka u rijeku Dubračinu i izvoru rijeke Dubračine, te količina oborine. Područje Vinodola prekrivano je naslagama fliša, karakterizira ga vodonepropusnost tla, te povećana mogućnost pojave erozije tla i klizišta. Također, područje je definirano prostorno planskom dokumentacijom kao područje posebnih obilježja zbog svojih krajobraznih vrijednosti. Prvi mjerni profil postavljen je na Slanom potoku koji je bujični vodotok, površine sliva A≈2km2 , velikog nagiba sliva i vodotoka (srednji pad sliva iznosi 20%) i duljinom vodotoka je 4, 1 km, što rezultira brzim porastima vodostaja. U slivu Slanog potoka nalazi se najveće aktivno klizište u Hrvatskoj. Drugi mjerni profil postavljen je 200m nizvodno od izvora rijeke Dubračine. Bilancu voda profila čine izvori Sitnik i izvor Dubračine, te površinska otjecanja (površina sliva A≈1km2). U sušnom razdoblju glavninu otjecanja čini izvor Sitnk, koji rijetko presuši. U kišnom periodu aktivira se i sam izvor Dubračine, kao i površinska otjecanja. Područje oko mjernog profila je zamočvareno, sa dosta velikim retencijskim kapacitetom uzvodno od mjernog profila, što značajno utječe na otjecanja. U ovom radu izračunati su koeficijenti otjecanja istraživanih profila u ovisnosti o intenzitetu oborina. Otjecanja Slanog potoka izrazito ovise o dijelu godine zbog utjecaja procesa evapotranspiracije. Koeficijenti otjecanja u proljeće višestruko su manji od jesenjih za istu količinu oborine. Zamočvareno područje u slivu profila izvora Dubračine značajno utječe na otjecanja, zbog čega su koeficijenti otjecanja manji od 0, 1 tijekom provedenih istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
114-0822695-2568 - Procjena, umanjivanje i upravljanje geološkim hazardom u području Kvarnera (Benac, Čedomir, MZOS ) ( CroRIS)
114-0982709-2549 - HIDROLOGIJA OSJETLJIVIH VODNIH RESURSA U KRŠU (Ožanić, Nevenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka