Pregled bibliografske jedinice broj: 513632
Mogućnost primjene novih pokazatelja u procjeni hranidbeno-metaboličkog statusa i prevencije bolesti u stadu mliječnih krava
Mogućnost primjene novih pokazatelja u procjeni hranidbeno-metaboličkog statusa i prevencije bolesti u stadu mliječnih krava, 2011. (ostali radovi sa studija).
CROSBI ID: 513632 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost primjene novih pokazatelja u procjeni hranidbeno-metaboličkog statusa i prevencije bolesti u stadu mliječnih krava
(New indicators for in nutritional-metabolic status and disease prevention in a herd of dairy cows)
Autori
Ipša, Željko (mentori: Marenjak Terezija Silvija ; Poljičak-Milas, Nina)
Izvornik
Veterinarski fakultet Zagreb
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostali radovi sa studija
Godina
2011
Ključne riječi
Sezona; Pasmina; Laktacija; Biokemijski pokazatelji; Krave
(season; breed; lactation; biochemical parameters; cows)
Sažetak
Istraživan je utjecaj sezone, pasmine, stadija i redoslijeda laktacije na koncentracju albumina, ukupnog bilirubina, ureje, ukupnog, LDL i HDL kolesterola, neesterificiranih masnih kiselina (NEFA), beta-hidroksimaslačne kiseline (BHB), reaktivnih spojeva tiobarbiturne kiseline (TBARS), minerala kalcija, fosfora i magnezija te aktivnost enzima aspartat-aminotransferaze (AST), gama- glutamil-transferaze (GGT), ukupne alkalne fosfataze (AP), laktat dehidrogenaze (LDH) i superoksid dismutaze (SOD) u krvi holštajn- frizijske i simentalske pasmine krava. Utvrđena je značajno manja aktivnost GGT te ukupnog, HDL i LDL kolesterola u krvi krava simentalske pasmine. Većina biokemijskih pokazatelja u krvi značajno se razlikovala s obzirom na stadij i redoslijed laktacije. Vrijednosti ukupnog bilirubina te aktivnost AST bile su najveće u prvom stadiju laktacije, dok je istovremeno utvrđena značajno niža koncentracija glukoze i kalcija u krvi. Aktivnost GGT postupno je značajno rasla od 15. dana prije poroda prema trećem stadiju laktacije. Aktivnost AP bila je značajno viša u krava u tranziciji u usporedbi sa prvim i drugim stadijem laktacije. Koncentracija ukupnog i LDL kolesterola bile su značajno veće u trećem stadiju laktacije, dok je koncentracija HDL kolesterola već značajno porasla u drugom stadiju laktacije. Aktivnost LDH značajno je rasla od 15. dana prije poroda prema trećem stadiju laktacije. S obzirom na redoslijed laktacije, u četvrtoj laktaciji utvrđena je značajno manja koncentracija albumina, ukupnog LDL i HDL kolesterola, te manja aktivnost LDH, uz utvrđenu značajno veću koncentraciju glukoze u krvi. Značajno veća aktivnost AP utvrđena je u prvoj laktaciji, dok je aktivnost GGT bila značajno niža u drugoj laktaciji. Rezultati našeg istraživanja ukazuju da su stadij i redoslijed laktacije imali značajan utjecaj na većinu biokemijskih pokazatelja u krvi krava u istraživanju. Pri istovjetnom načinu držanja i hranidbe holštajn-frizijskih i simentalskih krava u istraživanju utvrđene su pasminske razlike za pojedine pokazatelje. Nije utvrđen značajan utjecaj pasmine, sezone, stadija i redoslijeda laktacije na aktivnost SOD i koncentraciju reaktivnih spojeva tiobarbiture kiseline u krvi što ukazuje na njihovu manju osjetljivost na okolišne i fiziološke uvjete u organizmu. Stoga bismo mogli zaključiti da postoji mogućnost njihove primjene kao pokazatelja hranidbenog i metaboličkog statusa mliječnih krava za što su potrebna daljnja istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
Napomena
Rad je nagrađen Dekanovom nagradom za 2011. godunu
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0531854-1850 - Hranidbeno metaboličke osnove podizanja kvalitete animalnih namirnica (Poljičak Milas, Nina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Nina Poljičak-Milas
(autor)