Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 513390

Pretilost u primarnoj edukaciji


Holjevac, Ines
Pretilost u primarnoj edukaciji, 2011., diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Petrinja


CROSBI ID: 513390 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Pretilost u primarnoj edukaciji
(Obesity in primary education)

Autori
Holjevac, Ines

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski

Fakultet
Učiteljski fakultet

Mjesto
Petrinja

Datum
09.05

Godina
2011

Stranica
42

Mentor
Prskalo, Ivan

Neposredni voditelj
Badrić, Marko

Ključne riječi
antropološka obilježja; pretilost; kineziološka aktivnost
(anthropological characteristics; kinesiological activity; obesity)

Sažetak
Pretilost u djece je pojava koja privlači sve veću pažnju znanstvenika i liječnika radi spoznaje da pretilo dijete u velikom postotku postaje pretila odrasla osoba sa svim rizicima po zdravlje do kojih dovodi povećana tjelesna masa. Ovim radom želi se naglasiti kako je pretilost u djece značajan javnozdravstveni problem s jasnom tendencijom porasta u zadnjih nekoliko desetljeća. Istraživanje pokazuje stanje nekolicine djece te njihove antropološke karakteristike i usporedbu sa sličnim istraživanjima na većoj populaciji djece u Hrvatskoj. Pretilost je definirana kao pojava nagomilavanja viška masti u organizmu, ali pretilost u djece nije uvijek jednostavno odrediti u svakodnevnom radu i dijagnosticiranju. U dijagnosticiranju se možemo poslužiti metodom slobodne procjene, metodom usporedbe tjelesne mase s prosječnom tjelesnom masom za dob, visinu, spol i osteomuskularnu razvijenost, te metodom mjerenja potkožnog masnog tkiva na nadlaktici, trbuhu i leđima. Neke od ovih metoda korištene su i u navedenom istraživanju. U odnosu na uzroke pretilost možemo podijeliti na primarnu i sekundarnu. U nastanku pretilosti važnu ulogu imaju promjene u načinu života koje uključuju manje tjelesne aktivnosti i konzumaciju visokokalorične hrane, ali i obiteljske varijable vezane uz izbor hrane, stil hranjenja i roditeljsko znanje o prehrani. Pretilost ima značajne psihosocijalne posljedice koje utječu na kvalitetu života, na emocionalno funkcioniranje i socijalnu kompetentnost. Kako pretilost nije stanje koje bi dijete jednostavno preraslo, već ih oko 80% ostaje pretilo i u odrasloj dobi, važan je pravovremeni tretman. Liječenje tih bolesti ujedno je i liječenje sekundarne pretilosti. Primarna je pretilost uzrokovana s više međusobno ovisnih faktora i to nasljednih i vanjskih, kao što su uvjeti života, navike u prehrani, dostupnost hrane te psihičko stanje djeteta. Radi toga i pristup primarnoj pretilosti mora biti višeznačajan, a najbolji se uspjesi postižu mijenjanjem navika u prehrani kako kod djeteta tako i u čitavoj obitelji u čemu osim liječnika sudjeluju i drugi stručnjaci (pedagozi, psiholozi i sl.), a liječenje je dugotrajno i zahtjeva veliko zalaganje i upornost liječnika uz suradnju djeteta i čitave obitelji.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Pedagogija

Napomena
Marko Badrić, asistent je pomagao kandidatkinji u izradi završnog rada.



POVEZANOST RADA


Projekti:
227-2271694-1696 - Kineziološka edukacija u predškolskom odgoju i primarnom obrazovanju (Prskalo, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Ivan Prskalo (mentor)

Avatar Url Marko Badrić (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Holjevac, Ines
Pretilost u primarnoj edukaciji, 2011., diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Petrinja
Holjevac, I. (2011) 'Pretilost u primarnoj edukaciji', diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Petrinja.
@phdthesis{phdthesis, author = {Holjevac, Ines}, year = {2011}, pages = {42}, keywords = {antropolo\v{s}ka obilje\v{z}ja, pretilost, kineziolo\v{s}ka aktivnost}, title = {Pretilost u primarnoj edukaciji}, keyword = {antropolo\v{s}ka obilje\v{z}ja, pretilost, kineziolo\v{s}ka aktivnost}, publisherplace = {Petrinja} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Holjevac, Ines}, year = {2011}, pages = {42}, keywords = {anthropological characteristics, kinesiological activity, obesity}, title = {Obesity in primary education}, keyword = {anthropological characteristics, kinesiological activity, obesity}, publisherplace = {Petrinja} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font