Pregled bibliografske jedinice broj: 513285
Ovisnost rasta i fotosinteze vodene leće (Lemna minor L.) o osmotskoj vrijednosti podloge i osvjetljenju
Ovisnost rasta i fotosinteze vodene leće (Lemna minor L.) o osmotskoj vrijednosti podloge i osvjetljenju, 2011., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 513285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ovisnost rasta i fotosinteze vodene leće (Lemna minor L.) o osmotskoj vrijednosti podloge i osvjetljenju
(Effect of osmotic values of nutrient medium and illumination conditions on growth and photosynthesis in duckweed (Lemna minor L.))
Autori
Sorić, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
02.05
Godina
2011
Stranica
56
Mentor
Vidaković-Cifrek, Željka
Neposredni voditelj
Babić, Marija
Ključne riječi
svjetlost; osmotska vrijednost; rast; fotosinteza; vodena leća; Lemna minor L.
(light; osmotic value; growth; photosynthesis; duckweed; Lemna minor L.)
Sažetak
Vodena leća je mala brzorastuća jednosupnica koja se zbog visoke osjetljivosti i jednostavnog uzgoja u laboratorijskim uvjetima koristi za istraživanje učinka različitih tvari i okolišnih uvjeta. U ovom radu vodene leće su u kulturi in vitro uzgajane na hranjivoj podlozi po Pirsonu i Seidelu uz dodatak različitih koncentracija saharoze (5, 0 ; 7, 5 i 10, 0 g/L) i izložene različitim izvorima osvjetljenja („Cool White“, 38-40 µmol m 2 s 1 te „GroLux“, 55 µmol m 2 s 1 s većim udjelom plavog i crvenog dijela spektra). Praćenjem rasta biljaka utvrđeno je da sve kulture imaju eksponencijalni rast u trajanju 16 dana pa je to vrijeme određeno kao vrijeme trajanja pokusa. Stopa rasta biljaka bila je proporcionalna povećanju koncentracije saharoze u hranjivoj podlozi neovisno o vrsti izvora svjetlosti. Najviša vrijednost stope rasta biljaka zabilježena je u vodenih leća izloženih izvoru svjetlosti „GroLux” na podlozi sa 7, 5 i 10, 0 g/L saharoze. Mjerenjem učinkovitosti fotosistema II metodom saturacijskog pulsa utvrđeno je da je fotokemijsko gašenje jedini parametar koji je ukazao na značajniju razliku u biljaka izloženih različitim koncentracijama saharoze i izvoru svjetlosti „Cool White“. Dobiveni rezultati pokazuju da više koncentracije saharoze (7, 5 i 10, 0 g/L) i izvor svjetlosti s većim udjelom plavog i crvenog dijela spektra („GroLux“) uzrokuju bolju stopu rasta biljaka dok učinkovitost fotosinteze nije bila ovisna o vrsti izvora svjetlosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191196-1202 - Molekularni mehanizmi odgovora hrvatskih endemičnih i rijetkih biljaka na stres (Pevalek-Kozlina, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb