Pregled bibliografske jedinice broj: 51320
Metilacija DNA, izvanstanični glikoproteini i sinteza kaloze tijekom somatske embriogeneze bundeve
Metilacija DNA, izvanstanični glikoproteini i sinteza kaloze tijekom somatske embriogeneze bundeve, 2001., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 51320 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metilacija DNA, izvanstanični glikoproteini i sinteza kaloze tijekom somatske embriogeneze bundeve
(DNA methylation, extracellular glycoproteins and callose synthesis during somatic embryogenesis of pumpkin)
Autori
Leljak-Levanić, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.01
Godina
2001
Stranica
120
Mentor
Jelaska, Sibila
Ključne riječi
bundeva; Cucurbita pepo; dušik; pH; razvoj somatskih embrija; glikoproteini; metilacija DNA; kaloza
(pumpkin; Cucurbita pepo; nitrogen; pH; somatic embryo development; glycoproteins; DNA methylation; callose)
Sažetak
Ispitan je utjecaj dušikovih soli u hranidbenoj podlozi, auksina 2,4-D i vrijednosti pH na rast i razvoj embriogenoga tkiva triju linija bundeve (Cucurbita pepo L.).
Pri višim vrijednostima pH podloge (pH 5,8 prije autoklaviranja) dušikove soli prevladavale su nad djelovanjem kiselosti podloge. Dodatak NH4Cl, kao jedinog izvora dušika ili dodatak 2,4-D, uz pad vrijednosti pH tijekom kultivacije, sprečavao je sazrijevanje embrija. Dodatak dušika u obliku nitrata uzrokovao je porast vrijednosti pH podloga što je popraćeno sazrijevanjem embrija.
Pri nižim vrijednostima pH (pH 4,0 prije autoklaviranja) kritičan čimbenik kontrole tijeka embriogeneze bila je kiselost podloga, koja je bez obzira na sastav dušikovih soli ili auksina, sprečavala sazrijevanje embrija.
Regeneracija biljaka potaknuta je na podlozi MSC s dodatkom IAA. Prilagođena linija imala je slabi regenerativan potencijal.
Sadržaj izvanstaničnih glikoproteina i razina metilacije DNA ovisile su o embriogenoj liniji, sadržaju dušikovih soli i dodatku auksina u podlogu, o čemu je ovisila zastupljenost pojedinih stadija embriogeneze. Tijekom kultivacije na podlozi MS s NH4Cl, pogodnoj za umnažanje ranih stadija embriogeneze, izlučivanje glikoproteina bilo je onemogućeno. Nakon prenosa tkiva na podloge na kojima je utvrđeno sazrijevanje embrija odpočela je sekrecija glikoproteina od 34, 37,5 i 68 kDa. Glikoproteini od 48,3 i 80 kDa bili su izlučivani u podlogu MSC (pogodnu za sazrijevanje embrija) bez obzira na embriogenu liniju.
Sekrecija proteina od 64,5, 61,5 i 51 kDa ovisila je o dodatku 2,4-D, dok su glikoproteini od 56 i 70 kDa bili specifičnih za embriogenu liniju dobivenu na podlozi s 2,4-D.
Dodatak tunikamicina nije sprečavao embriogenezu ali je utjecao na glikozilaciju proteina molekulskih masa manjih od 48,3 kDa u prilagođene linije ili od 39,5 kDa u linije dobivene na podlozi bez hormona. Embriogena linija potaknuta na podlozi s 2,4-D na tretman tunikamicinom nije reagirala promjenom sastava izvanstaničnih glikoproteina.
Razina metilacije DNA bila je najviša u stanicama tijekom kultivacije na podlozi s dodatkom NH4Cl i 2,4-D. Sazrijevanjem embrija na podlozi MSC bez 2,4-D razina metilacije je opadala te je ponovo rasla na podlozi s IAA, pogodnoj za regeneraciju biljaka. Dodatak 5-azaC izazivao je opadanje razine metilacije i prerano sazrijevanje embrija ali nije utjecao na zastupljenost pojedinih stadija razvoja embrija.
Nakupljanje kaloze u staničnim stijenkama embriogenih stanica tijekom kultivacije na podlogama na kojima je postignuta embriogeneza i koje pospješuju umnažanje ranih stadija embriogeneze (NH4Cl i 2,4-D) ukazuje na važnu ulogu stresa u poticanju embriogeneze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija