Pregled bibliografske jedinice broj: 512326
Strukturno srodni flavonoidi s antioksidativnim svojstvima različito utječu na proliferaciju i apoptozu stanica humane promijelocitne leukemije
Strukturno srodni flavonoidi s antioksidativnim svojstvima različito utječu na proliferaciju i apoptozu stanica humane promijelocitne leukemije // Zbornik / Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2003. str. 73-74 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 512326 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturno srodni flavonoidi s antioksidativnim svojstvima različito utječu na proliferaciju i apoptozu stanica humane promijelocitne leukemije
(Structurally related flavonoids with antioxidative properties differentially affect proliferation and apoptosis of human promyeloid leukemia cells)
Autori
Rusak, Gordana ; Gutzeit, Herwig O. ; Henker, Yvonne
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik
/ Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2003, 73-74
ISBN
953-6241-05-6
Skup
8. hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2003. - 02.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
HL60; kvercetin; miricetin; kempferol; isoramnetin; taksifolin
(HL60; quercetin; myricetin; kaempferol; isorhamnetin; taxifolin)
Sažetak
Flavonoidi su skupina fenolnih spojeva koji su prisutni u svim višim biljkama. Istražen je mogući odnos između kemijske strukture 6 strukturno srodnih prirodnih flavonoida i njihovih učinaka na proliferaciju i apoptozu stanica humane promijelocitne leukemije (HL-60). Utvrđeno je da su kvercetin, miricetin, kempferol i izoramnetin snažni antiproliferativni agensi, dok su 3'-metilkvercetagetin i taksifolin neaktivni u tom smislu, inducirajući da dvostruka veza na položaju 2, 3 i hidroksilna skupina na položaju 6 snažno moduliraju inhibitorne učinke flavonoida na rast stanica. Među testiranim flavonoidima kvercetin i miricetin pokazali su najsnažniji apoptotički učinak. Utvrđeno je da su iste minimalne strukture značajke flavonoida nužne za antiproliferativni i apoptotički učinak flavoinoida. Miricetin se pokazao najaktivnijim među testiranim flavonoidima u hvatanju 1, 1'-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) radikala, ali je bio gotovo potpuno neaktivan u redukciji menadionom induciranog oksidatrivnog stresa u HL-60 stanicama.Utvrđeno je da aktivnost flavonoida u hvatanju DPPH radikala ovisi o broju hidroksilnih grupa u prstenu B. Kempferol je bio najaktivniji u redukciji oksidativnog stresa uzrokovanog menadionom u HL-60 stanicama. Hidroksilna skupina na položaju 6 pokazala se kao nepovoljna strukturna značajka flavonoida s obzirom na njihovu učinkovitost u hvatanju DPPH radikala, kao i u redukciji oksidativnog stresa u stanicama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0119150
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Gordana Rusak
(autor)