Pregled bibliografske jedinice broj: 511785
Mogu li žičnjaci biti ekonomski važni štetnici uljane repice?
Mogu li žičnjaci biti ekonomski važni štetnici uljane repice? // Glasilo biljne zaštite, 11, 1/2-dodatak, Sažeci 55. seminara biljne zaštite / Bogdan Cvjetković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2011. str. 10-10 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 511785 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogu li žičnjaci biti ekonomski važni štetnici uljane repice?
(Can wireworms be economically important oilseed rape pests?)
Autori
Čačija, Maja ; Juran, Marijan ; Bažok, Renata ; Lemić, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite, 11, 1/2-dodatak, Sažeci 55. seminara biljne zaštite
/ Bogdan Cvjetković - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2011, 10-10
Skup
55. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 08.02.2011. - 11.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
štete; uljana repica; žičnjaci
(damage; oilseed rape; wireworms)
Sažetak
Žičnjaci (Coleoptera: Elateridae) važni su štetnici uglavnom okopavinskih poljoprivrednih kultura. Iako mogu izazivati štete i na drugim kulturama, jači napad na usjevima gustog sklopa je rijedak. U jesen 2010. g. na području Lipika uočene su velike štete prorjeđivanja sklopa uljane repice. Na zaraženoj parceli u tri navrata ocijenili smo štete. Utvrdili smo prosječan broj biljaka/m2 te ga usporedili sa prosječnim brojem biljaka na susjednoj neoštećenoj parceli, uzeli smo uzorak ličinki te utvrdili dominantnu vrstu, utvrdili prosječan broj ličinki po biljci i izmjerili visinu biljaka. U vrijeme kada je repica bila u BBCH 12-13 fazi razvoja uočene su prve štete, a sredinom listopada utvrđeno je do 10 ličinki/ biljci. Prorjeđenje sklopa znatno se razlikovalo na pojedinim dijelovima parcele, a utvrđeno je prorjeđenje od 45 do 89% u odnosu na susjednu neoštećenu parcelu. Determinacijom ličinki prikupljenih na parcelama utvrđena je 100%-tna zastupljenost vrste A. ustulatus koje se nalaze u zadnjoj godini razvoja. Ova vrsta je potencijalno najopasnija, jer se ličinke razvijaju samo 24 mjeseca. Napad u studenom bio je znatno manji, jer se dio ličinki povukao na prezimljenje. Osim prorjeđenja sklopa, napad se ogledao i u slabijem razvoju napadnutih biljaka. U prosincu smo na napadnutoj površini uočili slabije razvijene i niže biljke, novih prorjeđenja sklopa nije bilo. Na napadnutom polju 2010. zasijana je repica nakon što je u 2008. postrno, a u 2009. u normalnom roku bila zasijana soja. Štete od žičnjaka nisu bile zabilježene u prethodnim godinama, a pregled tla pred sjetvu nije obavljen. Ličinke se vraćaju pred jesen u površinski sloj tla gdje se hrane do odlaska na prezimljenje. Zadržavanje u zoni korijena i optimalne temperature ove jeseni pogodovale su njihovom dužem zadržavanju u površinskom sloju. Visina šteta na kulturama gustog sklopa uvjetovana je brojnošću ličinki, njihovim razvojnim stadijem i klimatskim uvjetima. Tretiranim sjemenom uljane repice primjenjujemo premale količine djelatne tvari što ne sprječava napad žičnjaka, tako da insekticidi za tretiranje sjemena uljane repice nemaju dozvolu za njihovo suzbijanje. Učinkovita zaštita od žičnjaka može se postići samo ako se izbor insekticida i metode primjene prilagode utvrđenoj visini napada, za što je neophodno provesti pregled tla na ličinke. Hoće li prorjeđenje sklopa od prosječno 63% rezultirati istim ili manjim štetama na prinosu ovisit će o kompenzacijskim sposobnostima sorte i agroekološkim uvjetima koji će prevladavati tijekom proljeća 2011.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb