Pregled bibliografske jedinice broj: 511658
Razgraničenje kaznenih djela i prekršaja u svjetlu presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Maresti protiv Hrvatske
Razgraničenje kaznenih djela i prekršaja u svjetlu presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Maresti protiv Hrvatske // Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu / Davor Krapac (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, 2010. str. 785-812 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 511658 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razgraničenje kaznenih djela i prekršaja u svjetlu presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Maresti protiv Hrvatske
(Demarcation between Criminal Offences and Misdemeanors in the Light of the Judgement of the European Court of Human Rights in the Case Maresti v. Croatia)
Autori
Novosel, Dragan ; Rašo, Marko ; Burić, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu
/ Davor Krapac - Zagreb : Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, 2010, 785-812
Skup
XXIII. redovito savjetovanje Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu: Reforma posebnog dijela Kaznenog zakona - dvojbe i iskoraci
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 02.12.2010. - 04.12.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kaznena djela; prekršaji; razgraničenje; Maresti
(criminal offences; misdemeanors; demarcation; Maresti)
Sažetak
U radu se uvodno prikazuje normativno uređenje i preksa istodobnog ili konsekutivnog vođenja prekršajnog i kaznenog postupka protiv iste osobe za isto djelo u Republici Hrvatskoj. Slijedi analiza presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Maresti protiv Hrvatske, u kojem je Hrvatska, pored ostalog, osuđena i za povredu čl. 4. Protokola 7 uz Europsku konvenciju za ljudska prava, kojim je zajamčena primjena načela ne bis in idem. Budući da je republika Hrvatska bila dužna poduzeti mjere da bi se izbjegle daljnje povrede načela ne bis in idem, u radu se prikazuju i mjere koje su u tom cilju poduzete. Te se mjere posebno analiziraju iz perspektive državnog odvjetnika i suca prekršajnog suda. U zaključnim se razmatranjima ocjenjuje postojeće stanje i predlažu daljnje mjere radi usklađivanja našeg kaznenopravnog sustava sa zahtjevima koji proizlaze iz načela ne bis in idem, onako kako ga u svojoj praksi tumači Europski sud za ljudska prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662530-2503 - Kaznenopravni aspekti pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj uniji (Đurđević, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Zoran Burić
(autor)