Pregled bibliografske jedinice broj: 511631
ČIMBENICI USPJEŠNOSTI U JUDU
ČIMBENICI USPJEŠNOSTI U JUDU // Nove tehnologije u sportu / Mekić, M. ; Smajlović, N. ; Talović, M. ; Mahmutović, I. ; Kapo, S. ; Jelešković, E. (ur.).
Sarajevo: Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevo ; Olimpijski komitet BiH, 2011. str. 48-50 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 511631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ČIMBENICI USPJEŠNOSTI U JUDU
(Predictors of success in judo)
Autori
Krstulović, Saša ; Marijanović, Tomislav ; Rozga, Boško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Nove tehnologije u sportu
/ Mekić, M. ; Smajlović, N. ; Talović, M. ; Mahmutović, I. ; Kapo, S. ; Jelešković, E. - Sarajevo : Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevo ; Olimpijski komitet BiH, 2011, 48-50
Skup
IV Međunarodni simpozij "Nove tehnologije u sportu"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 22.04.2011. - 24.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
antropološke karakteristike; anketni upitnik; treneri
(anthropological characteristics; questionaire; trainers)
Sažetak
Općenito, uspješnost sportaša je određena razinom i međusobnom vezom različitih sposobnosti, osobina i znanja. Dosadašnja istraživanja provedena eksperimentalnim postupcima na vrhunskim judašima ukazuju na važnost velikog broja različitih karakteristika na uspješnost u judu (Almansba i sur. 2008. ; Franchini i sur. 2007. ; Sbriccoli i sur. 2007. ; Krstulović i sur. 2005. i 2006. ; Kubo i sur. 2006.). Cilj ovog rada je bio utvrditi mišljenje vrhunskih judo trenera o hijerarhiji pojedinih antropoloških dimenzija na uspjeh u judu po težinskim skupinama. U tu svrhu konstruiran je anketni upitnik. Uzorak ispitanika na kojemu je provedena anketa sačinjava 18 trenera i selektora nacionalnih selekcija iz cijele Europe. Anketni upitnik, koji su ispunjavali treneri i selektori se sastojao od ukupno osam pitanja, međutim za potrebe ovog rada bit će analizirani rezultati odgovora na tri pitanja. Zadatak ispitanika je bio da prema kriteriju važnosti za uspjeh u judu poredaju ponuđene antropološke dimenzije. Analizirani su osnovni statistički parametri: aritmetička sredina (AS) i standardna devijacija (SD). Za utvrđivanje razlika između pojedinih težinskih skupina u dobivenim odgovorima, primijenjen je neparametrijski Z test. Kendall tau koeficijent se primijenio za utvrđivanje korelacija između odgovora ispitanika (trenera) na anketna pitanja. Dobivena je razmjerno visoka korelacija (0.56) među dobivenim odgovorima što potvrđuje visoku ekspertnu razinu ispitanih trenera. Prema mišljenju trenera, bez obzira na težinsku kategoriju, motoričke sposobnosti su najvažnije za uspjeh u judu, slijede TE TA pripremljenost, te konativne osobine i sportska inteligencija, dok bi najmanji značaj na konačan rezultat trebala imati konstitucija tijela. Po svim težinskim kategorijama fleksibilnost, ravnoteža i koordinacija imaju najmanju ulogu u predviđanju uspjeha u judu. Kod judaša viših težinskih kategorija dominira maksimalna snaga, dok je kod nižih i srednjih težinskih kategorija važnija eksplozivna snaga, odnosno mišićna izdržljivost. Dobiveni rezultati u velikoj mjeri potvrđuju dosadašnje spoznaje dobivene eksperimentalnim mjerenjima na vrhunskim judašima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija