Pregled bibliografske jedinice broj: 511198
"Zašto mi to nisu ranije rekli?"
"Zašto mi to nisu ranije rekli?" // 20. Dani Ramira i Zorana Bujasa : knjiga sažetaka = 20th Ramiro and Zoran Bujas' days : Abstracts / Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena (ur.).
Zagreb, 2011. str. 31-31 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 511198 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Zašto mi to nisu ranije rekli?"
("Why haven't they told me before?")
Autori
Novak, Kristian ; Barić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
20. Dani Ramira i Zorana Bujasa : knjiga sažetaka = 20th Ramiro and Zoran Bujas' days : Abstracts
/ Čorkalo Biruški, Dinka ; Vukasović, Tena - Zagreb, 2011, 31-31
ISBN
978-953-175-391-3
Skup
Dani Ramira i Zorana Bujasa (20 ; 2011)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.04.2011. - 09.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
prednatjecateljska anksioznost ; sportska psihologija ; kraj sportske karijere
(precompetition anxiety ; sport psychology ; termination of sports career)
Sažetak
Rad donosi refleksije bivšega vrhunskoga natjecatelja u karateu (kate pojedinačno) o radu sa sportskom psihologinjom u razdoblju petomjesečne pripreme za EP. Težišta rada sa bila su smanjenje prednatjecateljske anksioznosti, postizanje optimalne pobuđenosti za natjecanje, te priprema za završetak karijere realnim sagledavanjem vlastitih postignuća u sklopu stvaranja što pozitivnije slike o sebi. Iako je prednatjecateljska anksioznost bila i ranije prisutna, ona je postajala jače izražena što je sportaš više morao odgovarati na ulogu favorita, na rezultatska očekivanja, kao i na neke ekstrinzične stresne faktore. Iako je bio vrlo stabilan u ranijoj fazi karijere, u kasnijoj se fazi razvio strah od neuspjeha i predodžba o pojedinačnom neuspjehu kao faktoru koji može obilježiti čitavu sportsku karijeru. Usprkos vrhuncu fizičke pripremljenosti i natjecateljskoga iskustva, izvedbe na važnim natjecanjima više nisu bile ni približno kvalitetne kao na treninzima. Sportaš je u postao svjestan potrebe rada na svojoj mentalnoj pripremljenosti te je bio izuzetno motiviran za rad sa sportskim psihologom Za smanjivanje prednatjecateljske anksioznosti korištene su metode poput progresivne mišićne relaksacije i drugih tehnika opuštanja. Pomoću domaćih zadaća i bihevioralnih eksperimenata sportaš je detaljno osvještavao sve elemente kvalitetne izvedbe. Time se pažnja postupno usmjeravala na proces i izvedbu umjesto na rezultat, na koji je do tada bio dominantno usmjeren. U okviru savjetovanja, ali i u životnim situacijama sportaš je postepeno osvještavao i druge životne uloge osim uloge sportaša koja je bila dominantna u njegovoj predodžbi o sebi. Tijekom tog razdoblja, a i kasnije, sportaš svjedoči o značajnom napretku u smanjenju anksioznosti i poboljšanju izvedbe, ali i o sustavnoj pozitivnoj promjeni slike o sebi. Time je rad sa sportskim psihologom imao i pozitivne posljedice koje nadilaze okvire sportske aktivnosti, što mu je uvelike olakšalo i završetak sportske karijere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2605 - Dispozicijske i situacijske odrednice motivacije i kvaliteta života vježbača (Barić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
130-1300869-0826 - Njemački i hrvatski u dodiru - sociokulturni aspekti i komunikacijske paradigme (Glovacki-Bernardi, Zrinjka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb