Pregled bibliografske jedinice broj: 511137
Razvoj EDXRF metode za određivanje sastava magnezijevog oksida dobivenog iz morske vode taloženjem prirodnim dolomitom
Razvoj EDXRF metode za određivanje sastava magnezijevog oksida dobivenog iz morske vode taloženjem prirodnim dolomitom, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 511137 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj EDXRF metode za određivanje sastava magnezijevog oksida dobivenog iz morske vode taloženjem prirodnim dolomitom
(Development of the EDXRF method for determining the composition of magnesium oxide obtained from seawater by precipitation with natural dolomite)
Autori
Peraga, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
11.04
Godina
2011
Stranica
42
Mentor
Dabić, Pero
Ključne riječi
More; Magnezijev oksid; volumetrija; EDXRF metoda
(Seawater; Magnesium oxide; volumetry; EDXRF method)
Sažetak
U radu je provedena klasična volumetrijska analiza uzoraka magnezijevog oksida dobivenog žarenjem magnezijevog hidroksida, istaloženog iz morske vode uz prirodni dolomit kao taložno sredstvo. Uzorci istaloženog magnezijevog hidroksida dobiveni su kombiniranim načinom višekratnog ispiranja zaluženom destiliranom i destiliranom vodom, s ciljem dobivanja konačnog produkta sa što manjim udjelom kalcijevog i borovog(III) oksida. Kod provedbe volumetrijske analize potrebno je dosta vremena za pripremu uzoraka u digestoru, rad s koncentriranim kiselinama te više analiza, posebo za svaki element te se pokazalo praktično uvesti brzu EDXRF metodu za određivanje sastava uzoraka. Pripremljeni su standardi koji po sastavu obuhvaćaju očekivane koncentracije pojedinih komponenti u magnezijevom oksidu. Provedena je regresija dobivenih kalibracijskih pravaca i mjerni podatci su pohranjeni u memoriju aparata. Izvršeno je određivanje najpovoljinijih parametara metode za pojedine elemente: izbor detektora (proporcionalni ili PIN-diodni detektor), jakost struje i trajanje ozračivanja uzoraka. Umjeravanje metode provedeno je na uzorcima s poznatim sastavom uz potporu baze podataka za standardne uzorke i odabrane parametre metode. Uvedenom metodom u kratkom vremenu realnim uzorcima magnezijeva oksida moguće je odrediti sastav, a usporedba s rezultatima dobivenim volumetrijskom metodom je zadovoljavajuća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-1252970-2254 - Cementni kompoziti i stabilizacija štetnih otpada (NOMACIS) (Krolo, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Pero Dabić
(mentor)