Pregled bibliografske jedinice broj: 510354
Iskorištavanje energije vremenski promjenjivog polja tlaka
Iskorištavanje energije vremenski promjenjivog polja tlaka, 2010., diplomski rad, diplomski, Tehnički fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 510354 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskorištavanje energije vremenski promjenjivog polja tlaka
(Harvesting of Energy of Transient Pressure Field)
Autori
Jekić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tehnički fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
16.07
Godina
2010
Stranica
78
Mentor
Zelenika, Saša ; Čarija, Zoran
Ključne riječi
energija; polje tlaka; gibanje vozila u tunelu; piezoelektrični elementi
(energy; pressure field; vehicle motion in tunnell; piezoelectric devices)
Sažetak
Tema i ideja diplomskog rada nastala je prilikom sjedenja u parkiranom automobilu uz rub brze ceste. Uviđeno je kako se prilikom prolaska automobila i kamiona popriliĉno zanjiše parkirani automobil što je pokazalo na mogućnost iskorištenja energije vremenski promjenjivog polja tlaka kao posljedice gibanja cestovnog vozila. U samom poĉetku razrade diplomskog rada postojala je i ideja o komercijalizaciji uređaja koji bi prikupljao energiju udara zraka uz rub tunela te je pretvarao u elektriĉnu energiju koja bi se pak koristila za napajanje malih trošila, poglavito senzora. Upravo zbog te zamisli odluĉilo se razraditi tematiku vežući se uz tunel, zbog raznih problema na otvorenoj cesti kao što su vremenski uvjeti (npr. „pluženje“ kamiona prilikom ĉišćenja snjega), nadzor itd. Način na koji će se ispitati potencijal iskorištenja ove zamisli je, prvo, izraditi pojednostavljeni model cestovnog vozila te model tunela koristeći dostupnu dokumentaciju tvrtke BINA ISTRA za tunel „Učka“. Programski paket koji će se koristiti u ovom djelu je CATIA V5. Zatim će se, koristeći programski paket GAMBIT, izraditi numerička mreţa u prostoru između cestovnog vozila i ruba tunela koja će se dalje koristiti za simulaciju strujanja fluida (zraka) oko cestovnog vozila, pri čemu će se koristiti programski paket FLUENT. Iz rezultata simulacije strujanja očekuje se dobiti veličinu odnosno promjenu tlaka uz rub tunela te će se iz te informacije odrediti povoljne lokacije za iskorištavanje promjenjivog polja tlaka. Energija promjenjivog polja tlaka prikupit će se piezoelektričnim elementima te će se njih analitiĉki proračunati koristeći programski paket MATLAB. Na kraju, bit će izrađen model zamišljenog prototipa prilagođenog infrastrukturi tunela, opet koristeći CATIA-u.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
069-0692195-1792 - Podatljivi uređaji ultra-visoke preciznosti za uporabu u mikro i nanotehnologiji (Zelenika, Saša, MZOS ) ( CroRIS)
069-0693014-3013 - Superračunalne simulacije u zaštiti okoliša i obnovljivim izvorima energije (Mrša, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tehnički fakultet, Rijeka