Pregled bibliografske jedinice broj: 509104
Mjere zaštite šuma na području šumarija Vinkovci i Strošinci (Uprava šuma podružnica Vinkovci) u 2007. i 2008. godini
Mjere zaštite šuma na području šumarija Vinkovci i Strošinci (Uprava šuma podružnica Vinkovci) u 2007. i 2008. godini // Zbornik radova seminara iz DDD i ZUPP / Korunić, Zlatko (ur.).
Pisarovina: Korunić, 2011. str. 307-314
CROSBI ID: 509104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjere zaštite šuma na području šumarija Vinkovci i Strošinci (Uprava šuma podružnica Vinkovci) u 2007. i 2008. godini
(Measure of forest protection in the area of Vinkovci and Strošinci forest offices (Forest administration- Subsidiary Vinkovci) in 2007 and 2008)
Autori
Margaletić, Josip ; Vucelja, Marko ; Bjedov, Linda ; Štengl, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik radova seminara iz DDD i ZUPP
Urednik/ci
Korunić, Zlatko
Izdavač
Korunić
Grad
Pisarovina
Godina
2011
Raspon stranica
307-314
ISBN
978-953-7247-15-7
Ključne riječi
Šumski ekosustavi, Zaštita šuma, Šumarija Vinkovci, Šumarija Strošinci
(forest eco-systems, forest protection, Vinkovci forest office, Strošinci forest office)
Sažetak
Zaštita šuma od bolesti i štetnika provodi se sukladno postojećim zakonskim okvirima i u skladu s potrebama nastalim praćenjem štetnika i biljnih bolesti u suradnji stručnjaka "Hrvatskih šuma“d.o.o., dijagnostičko-prognostičke službe Šumarskog instituta u Jastrebarskom i djelatnika Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Cilj ovoga rada je bio da se na osnovi praćenja štetnika i biljnih bolesti i podataka o poduzetim mjerama zaštite, na području šumarija Vinkovci i Strošinci, za razdoblje 2007. i 2008. godine, dobije uvid u aktualnu problematiku gospodarenja šumama i primjeni odgovarajućih mjera zaštite. U promatranom razdoblju na području ovih dviju šumarija zabilježene su štete od gubara (Lymantria dispar L.) na površini 974 ha, od sitnih šumskih glodavaca na 485, 78 ha, mrazovaca (Erannis defoliaria Cl. i Operophtera brumata L.) na 346 ha te hrastove pepelnice (Microsphaera alphitoides Griff.) na 305, 77 ha. Kemijska sredstva korištena u suzbijanju navedenih štetnika bila su insekticidi Foray 48B i Match 050 EC, rodenticid Faciron forte te fungicid Rubigan EC. Poznavanje i uvažavanje kompleksnih međuodnosa biljaka, životinja i stanišnih elemenata te primjena adekvatne tehnologije i metoda zaštite, temelj su uspješnosti očuvanja šumskih ekosustava. Rezultati poduzetih mjera zaštite na području šumarija Vinkovci i Strošinci jesu smanjenje prisutnosti evidentiranih biotskih uzročnika šteta, a sve u cilju očuvanja zdrastvenog stanja i kvalitete sastojina kao ključnih elemenata potrajnoga gospodarenja šumama u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-1430115-2119 - Šumski ekosustavi kao prirodna žarišta hantavirusa i leptospira (Margaletić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije