Pregled bibliografske jedinice broj: 50850
Hrvatska tipologija šuma na pragu XXI stoljeća
Hrvatska tipologija šuma na pragu XXI stoljeća // Zbornik sažetaka priopćenja Sedmog hrvatskog biološkog kongresa = Proceedings of abstracts of the papers of the Seventh Congress of Croatian Biologists / Ljubešić, Nikola (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2000. str. 278-279 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 50850 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska tipologija šuma na pragu XXI stoljeća
(Croatian forest typology on the brink of XXI century)
Autori
Benko, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka priopćenja Sedmog hrvatskog biološkog kongresa = Proceedings of abstracts of the papers of the Seventh Congress of Croatian Biologists
/ Ljubešić, Nikola - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2000, 278-279
ISBN
953-6241-04-8
Skup
Hrvatski biološki kongres (7 ; 2000)
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 24.09.2000. - 29.09.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tipologija šuma; ekološko-gospodarski tip
(forest typology; ecological management forest type)
Sažetak
Tipološka istraživanja šuma u Hrvatskoj započeta su prije 40-tak godina. Za tipološko diferenciranje staništa u kompleksnom smislu riječi, pored pokazatelja o zemljišnim uvjetima i florističkom sastavu, nužno je u obzir uzeti i pokazatelj o proizvodnosti sastojine. Dakle, unutar klimatskih ujednačenih područja i zona potrebno je proučiti i definirati pedološki, mikroklimatski i fenološki osnovne vegetacijsko-ekološke jedinice, te u okviru tih jedinica koje karakterizira ista glavna vrsta drveća, proučiti razvojno-proizvodne i uzgojne osobitosti i osnovne ekonomske karakteristike sastojina. Kod toga se želi dobiti sistematika potencijalnih mogućnosti naših staništa i omogućiti usporedba sadašnjeg stanja sastojina s potencijalnim stanjem. Na području Hrvatske utvrđeno je i prostorno rasprostiranje tipova. Iskartirani su ekološko-gospodarski tipovi šuma u mjerili 1:100000 za gotovo cijelu Hrvatsku (1362000 ha u kontinentalnom dijelu i 353000 ha na kršu). Za potrebe definiranja i opisa tipova osnovano je, premjereno i istraženo oko 3000 primjernih ploha. U posljednjih 10 godina izrađena je elektronička baza podataka (EGTRH) za potrebe prihvata numeričkih i alfanumeričkih podataka. U nju je do sada unešeno oko 35 % svih prikupljenih podataka. Zbog sve većih potreba i interesa prema šumi i njenim funkcijama, zadnjih godina došlo je do uključivanja novih specijalizacija u istraživanje i proučavanje ekološko-gospodarskih tipova šuma i to prvenstveno socijalne, zdravstvene, krajobrazne i turističke usluge. Tipologija šuma je osnova za daljnja specijalizirana, detaljizirana i produbljena istraživanja šume i života u šumi. Ona je metodološka osnova za praćenje i mjerenje ekološki, gospodarskih i ekonomskih promjena u šumi, pogotovo u današnje vrijeme sve većih pritisaka na šumu i korištenja svih ostalih funkcija koje šuma pruža, u smislu potrajnog gospodarenja, odnosno održivog razvoja. U tu svrhu potrebno je izraditi elektroničku kartografsku bazu podataka za prihvat kartiranih pedoloških, fitocenoloških i tipoloških karata u koje bui se uklopile (geokodirale) primjerne plohe i rezultati istraživanja na njima. Na taj način stvorili bi se preduvjeti za razvoj geografskog informacijskog sustava (GIS) tipova šuma, a koji bi omogućio modeliranje svih raspoloživih parametara i kvalitetniju i kompleksniju procjenu zatečenog stanja šumskih resursa u odnosu na potencijalne mogućnosti staništa. Isto tako potrebno je provesti nacionalnu inventturu šuma, koristiti nove metode prikupljanja informacija kao što su daljinska istraživanja, te uvesti trajni monitoring svih potrebnih parametara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
00240105
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Miroslav Benko
(autor)