Pregled bibliografske jedinice broj: 507211
Sedimentološke značajke pliokvartarnih naslaga iz okolice Marije Bistrice
Sedimentološke značajke pliokvartarnih naslaga iz okolice Marije Bistrice, 2011., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 507211 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sedimentološke značajke pliokvartarnih naslaga iz okolice Marije Bistrice
(Sedimentological characteristics of Plioquaternary sediments from the vicinity of Marija Bistrica)
Autori
Lukačević, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.03
Godina
2011
Stranica
48
Mentor
Kovačić, Marijan
Ključne riječi
pliokvartar; Panonski bazen; Marija Bistrica; modalni sastav
(Plioquaternary; Pannonian Basin; Marija Bistrica; modal composition)
Sažetak
Svrha ovog diplomskog rada bila je utvrditi građu i sastav pliokvartarnih naslaga iz okolice Marije Bistrice te ih usporediti s podinskim gornjepontskim naslagama. U sklopu terenskih istraživanja detaljno su obrađeni izdanci na osam lokaliteta, a iz prikupljenih uzoraka načinjene su granulometrijske analize, petrografske analize i analize zajednice teških minerala. Utvrđeno je da se pliokvartarne naslage sastoje od vrlo loše do izrazito loše sortiranih glinovito-siltoznih i pjeskovitih sedimenata s proslojcima i lećama šljunaka. Gornjepontske naslage sastoje se od dobro uslojenih loše sortiranih sitnozrnatih pijesaka i siltova. U sastavu šljunaka prevladavaju valutice rožnjaka, kvarcita i pješčenjaka. Analize modalnog sastava pješčanog detritusa pokazale su da gotovo svi sedimenti sadrže sličnu zajednicu teških minerala u kojoj su najzastupljeniji prozirni teški minerali i opaki minerali, a među prozirnim teškim mineralima dominiraju minerali iz grupe epidota. Detaljnijom analizom zajednice prozirnih teških minerala utvrđene su i određene razlike u sastavu. U gornjepontskim sedimentima uz minerale iz grupe epidota najzastupljeniji su granati, dok se u pliokvartarnim sedimentima udio granata postupno smanjuje a povećava se udio najrezistentnijih minerala turmalina, rutila i cirkona. Postupnost promjena sastava zajednice teških minerala na prijelazu iz gornjeg ponta u pliokvartar ukazuje na kontinuitet sedimentacije na granici miocen-pliocen, što sugerira da istraživane pliokvartarne naslage pripadaju pliocenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191155-1159 - Od subdukcije do današnjih jadranskih plaža: glavne promjene u razvitku Dinarida (Kovačić, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Marijan Kovačić
(mentor)