Pregled bibliografske jedinice broj: 506966
Novi trendovi u proizvodnji sadnog materijala autohtonih sorata vinove loze u Hrvatskoj
Novi trendovi u proizvodnji sadnog materijala autohtonih sorata vinove loze u Hrvatskoj // Glasnik zaštite bilja, 34 (2011), 1; 46-56 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 506966 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi trendovi u proizvodnji sadnog materijala autohtonih sorata vinove loze u Hrvatskoj
(New trends in plant material production of autochthonous grapevine cultivars)
Autori
Andabaka, Željko ; Stupić Domagoj ; Marković, Zvjezdana ; Preiner, Darko
Izvornik
Glasnik zaštite bilja (0350-9664) 34
(2011), 1;
46-56
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Vinova loza; Autohtoni sortiment; Revitalizacija; Proizvodnja cjepova
(Grapevine; Autochthonous variety; Revitalization; Planting material)
Sažetak
U Hrvatskoj kao i u svim mediteranskim zemljama već se stoljećima njeguje tradicija proizvodnje grožđa i vina. Čitav niz geografskih i klimatskih osobitosti, ali i povijesno društvenih okolnosti uvjetovale su da se kroz stoljeća na malome teritoriju pojavi velika raznolikost sortimenta vinove loze. Pojavom filoksere i kriptogenih bolesti u 19. stoljeću te gospodarsko-ekonomskih neprilika dolazi do masovnog napuštanja tradicionalnog načina vinogradarenja te izumiranja brojnih sorata vinove loze. Znanstveni projekt „Ampelografska i genetička evaluacija autohtonih sorata vinove loze“ kao i niz stručnih projekata na Agronomskom fakultetu u Zagrebu pokrenuti su s ciljem detaljne evaluacije preostalog sortimenta vinove loze u Republici Hrvatskoj i njegove revitalizacije. U isto vrijeme aktivnom državnom politikom povećanja proizvodnih površina pod trajnim nasadima učinjeni su veliki koraci u procesu gospodarske revitalizacije određenog broja autohtonih sorata. Proizvodnja sadnog materijala vinove loze u periodu od 2004. godine do 2010. godine bilježi kontinuirani rast, a svoj vrhunac doživljava 2006. i 2007. godine. Povećanje proizvodnje vidljivo je i kod autohtonih sorata kako po ukupnoj količini tako i po povećanju broja sorata . U proizvodnji cijepova auohtonog sortimenta najveći udio zauzimaju tradicionalno najpopularnije sorte kao što su Plavac mali i Malvazija istarska, ali slijede ih i sorte Debit, Plavina, Babić, Maraština, Pošip, Žlahtina te neke druge sorte poput Crljenka kaštelanskog i Malvasije dubrovačke. Početak proizvodnje sadnog materijala određenog dijela autohonih sorata možemo povezati sa rezultatima ranije navedenih projekata. Ove činjenice govore o sve većoj popularnosti, ali i važnosti autohtonih sorata na hrvatskom vinskom tržištu, što svakako pridonosi reputaciji Hrvatske kao mediteranske zemlje vrlo bogate vinogradarske i vinarske kulture i očuvanih biljnih resursa. Ključne riječi: Vinova loza, autohtoni sortiment, revitalizacija, proizvodnja cijepova
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1781844-2758 - Unutarsortna raznolikost vinove loze i unaprjeđenje klonske selekcije (Maletić, Edi, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Zvjezdana Marković
(autor)
Željko Andabaka
(autor)
Domagoj Stupić
(autor)
Darko Preiner
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- FSTA: Food Science and Technology Abstracts