Pregled bibliografske jedinice broj: 506623
Toksični učinak željeza na zelenu i smeđu hidru (Hydra viridissima i Hydra oligactis Pallas)
Toksični učinak željeza na zelenu i smeđu hidru (Hydra viridissima i Hydra oligactis Pallas), 2011., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 506623 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toksični učinak željeza na zelenu i smeđu hidru (Hydra viridissima i Hydra oligactis Pallas)
(Toxic effect of iron on green and brown hydra (Hydra viridissima and Hydra oligactis Pallas))
Autori
Matijević, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.03
Godina
2011
Stranica
35
Mentor
Kovačević, Goran
Ključne riječi
hidra; željezni dekstran; toksičnost; simbioza; migracija; morfološke i histološke promjene; morfometrija
(hydra; iron dextran; toxicity; symbiosis; migration; morphological and histological changes; morphometry)
Sažetak
Željezo je jedan od najraširenijih metala u Zemljinoj kori. Hidra je slatkovodna životinja koljena Cnidaria. Toksični učinak željeza na različite organizme bio je već predmet istraživanja, ali ovo je prvo dokumentirano istraživanje o njegovu učinku na hidre. Zelena hidra sadrži u svojim gastrodermalnim mioepitelnim stanicama simbiotsku algu. Jedinke simbiotske zelene hidre bile su tretirane sa šest koncentracija vodene otopine željeznog dekstrana, dok je nesimbiotska smeđa hidra bila tretirana s 14 koncentracija vodene otopine željeznog dekstrana tijekom tri dana. Morfološke promjene su praćene pomoću stereolupe i to migracija jedinki u eksperimentalnoj posudici, promjena oblika tijela, reakcija na mehanički podražaj, odsutnost lovki, lučenje sluzi i nespolno razmnožavanje. Migracija hidri je prvi način izbjegavanja štetnog učinka (mikro)okoliša, nakon čega je uslijedila promjena oblika tijela. Histološke promjene praćene su pomoću svjetlosnog mikroskopa. Morfometrijska istraživanja obuhvaćala su mjerenja površina ektoderma i gastroderma te debljine mezogleje. Depozicije željeza u tkivu hidri su bile vidljive su kao plavo obojenje unutar stanica. Visoke koncentracije željeza uzrokovale su morfološke i histološke promjene i letalni učinak. Zelena hidra je pokazala veću otpornost u preživljavanju od smeđe. Simbioza se pokazala kao evolucijska prednost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-1214 - Molekularna filogenija, evolucija i simbioza slatkovodnih beskralježnjaka (Kalafatić, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Goran Kovačević
(mentor)