Pregled bibliografske jedinice broj: 506612
Tragom evolucije granita na razmeđi velikih geotektonskih cjelina: o izvorištu i smještavanju kroz geokemijske značajke enklava i granita
Tragom evolucije granita na razmeđi velikih geotektonskih cjelina: o izvorištu i smještavanju kroz geokemijske značajke enklava i granita, 2011. (ostalo).
CROSBI ID: 506612 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tragom evolucije granita na razmeđi velikih geotektonskih cjelina: o izvorištu i smještavanju kroz geokemijske značajke enklava i granita
(Tracing granite evolution in the bordering geotectonic setting: from the source to emplacement based on the enclave studies and tourmaline geochemical signatures)
Autori
Balen, Dražen ; Petrinec, Zorica ; Broska, Igor
Izvornik
Hrvatski
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2011
Ključne riječi
Sava zona; Panonski bazen; Moslavačka gora; graniti; enklave; turmalin; geokemija
(Sava zone; Pannonian Basin; Moslavačka Gora; grnites; enclaves; tourmaline; geochemistry)
Sažetak
Područje Panonskog bazena u svojoj podlozi sadrži magmatske i metamorfne stijene koje su svjedoci burnih događaja karakterističnih za aktivne granice među tektonskim pločama. Volumno promatrano, veliki udio u "kristalinoj" podlozi pripada nekoj od vrsta granitnih stijena. Ti su događaji iz geološke prošlosti ostali do danas zabilježeni u granitima, kao brojni, na prvi pogled dijelom i prikriveni tragovi poput međuodnosa pojedinih tipova granita, njihovog odnosa prema drugim stijenama, detalja njihove građe, tekstura i struktura, te prvenstveno nastalih mineralnih zajednica i različitih (geo)kemijskih "potpisa" u mineralima i stijenama. Područje kristalina Moslavačke gore, kojim dominira površinom relativno malen ali građom kompleksan granitni pluton, specifičan je prirodni laboratorij i svjedok procesa započetih još u paleozoiku, specifičnih visokotemperaturnih (znakovito: istovremeno niskotlačnih) događanja tijekom krede te mehanizama smještavanja granita na razmeđi velikih geotektonskih cjelina. Geokemijski podaci iz granita, metamorfnih stijena te kognatnih i stranih enklava sadržanih u granitima, u sprezi sa geotermobarometrijskim podacima, mineralnom kemijom, akcesornim mineralima i 3D tomografijom specifičnih sferičnih pojava – turmalinskih nodula – predstavljaju osnovu za dešifriranje ponekad sasvim kriptičnih tragova i rekonstrukciju zbivanja iz geološke prošlosti. Takav je pristup, primjerice, omogućio uvid u završnu fazu evolucije granita Moslavačke gore, ukazujući na niskotlačni okoliš u kojem su se odvijali karakteristični procesi poput nemješljivosti magmi, izdvajanja fluidne faze, formiranja klastera i miješanja fluida iz magme s onima iz okolnih stijena. Svi su ti procesi ostali zabilježeni nastankom različitih tipova turmalina, akcesornih minerala, razlikama u geokemijskom sastavu magmi kao i brojnim reakcijama, a sinteza tih saznanja tek je odškrinula vrata za pogled u život jednog "običnog" granitnog plutona.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
Napomena
Predavanje održano 17. ožujka 2011. godine u sklopu aktivnosti Odbora za geokemiju HAZU.
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191155-1156 - Metamorfni i magmatski događaji u podlozi Panonskog bazena i Dinaridima (Balen, Dražen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb