Pregled bibliografske jedinice broj: 506382
Istraživači povijesti isusovačkog kazališta u Hrvatskoj
Istraživači povijesti isusovačkog kazališta u Hrvatskoj // Krležini dani u Osijeku 2010. - Naši i strani povjesničari hrvatske drame i kazališta, teatrolozi i kritičari / Hećimović, Branko (ur.).
Zagreb : Osijek: Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011. str. 54-66 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 506382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživači povijesti isusovačkog kazališta u Hrvatskoj
(Scholars of the Jesuit Theatre History in Croatia)
Autori
Ljubić, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Krležini dani u Osijeku 2010. - Naši i strani povjesničari hrvatske drame i kazališta, teatrolozi i kritičari
/ Hećimović, Branko - Zagreb : Osijek : Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011, 54-66
ISBN
978-953-154-101-5
Skup
Krležini dani u Osijeku 2010. - Naši i strani povjesničari hrvatske drame i kazališta, teatrolozi i kritičari, prvi dio
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 06.12.2010. - 09.12.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
isusovačko kazalište; hrvatsko kazalište
(jesuit theatre; Croatian theatre)
Sažetak
Isusovačko je školsko kazalište u Hrvatskoj zaživjelo u 17. stoljeću, a značajno se proširilo u 18. stoljeću ostavivši snažan pečat u povijesti hrvatskog kazališta, ponajviše u Zagrebu, Varaždinu, Požegi, Osijeku i Rijeci. Uglavnom odmah po osnivanju gimnazija nastaju i prve predstave kao važan dio u odgoju i obrazovanju učenika, a jedan od vrlo vrijednih izvora svakako su isusovački ljetopisi iz kojih su hrvatski istraživači crpili podatke. Najveći broj radova potječe iz prve polovice 20. stoljeća, kad je interes za isusovačko kazalište bio snažan i kad su na tom području ostvareni značajni prinosi, ponajviše u radovima Miroslava Vanina, Franje Fanceva i Tome Matića, a vrijedna istraživanja obavili su još Janko Barlè, Stjepan Pelc i Antun Šimčik. Navedeni proučavatelji, važnost njihova djela na području povijesti isusovačkog kazalište kao i neke nedoumice koje su svojim radovima iskazivali ili rješavali bit će središte ovog rada, uz nužna proširenja prema novijim istraživačima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-2641300-2650 - Vrijeme i prostor eur. i hrv. kazališne djelatnosti glumca i redatelja Ive Raića (Bogner-Šaban, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Lucija Ljubić
(autor)