Pregled bibliografske jedinice broj: 506303
Paleta tonova tradicionalnih prirodnih boja na području sjeverne hrvatske
Paleta tonova tradicionalnih prirodnih boja na području sjeverne hrvatske, 2011., diplomski rad, Tekstilno - tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 506303 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Paleta tonova tradicionalnih prirodnih boja na području sjeverne hrvatske
(Hues palette of traditional natural colors in northern Croatian)
Autori
Šarotar, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Tekstilno - tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
01.03
Godina
2011
Stranica
78
Mentor
Sutlović, Ana
Ključne riječi
prirodna bojila; tekstil; močila; flavonoidi
(natural dyes; texile; mordants; flavonides)
Sažetak
Od etnografske baštine do prvih sintetskih bojila, odnosno 20. stoljeća, isključivo je bazirano na tonovima prirodnih bojila koja su često i pokazatelj ne samo pripadnosti jednom etnografskom području, već i pripadnost određenom staležu. U ovom radu „Paleta tonova tradicionalnih prirodnih boja na području sjeverne Hrvatske“ temeljno je bilo, na odabranim biljkama, utvrditi koji ton boje se može dobiti primjenom različitih močila. Odabir materijala sa dobrim prirodnim zaštitnim svojstvima, svakako doprinosi i boljoj zaštiti prilikom nošenja. U ovom radu su provedena ispitivanja na vunenoj tkanini. Vuna je prirodno proteinsko vlakno sa vrlo dobrim prirodnim zaštitnim svojstvima koja proizlaze iz njene morfološke strukture i visokog sadržaja pigmenta. Izabrani vuneni materijal bojadisan je prirodnim bojilima. Prirodno bojilo izolirano je ekstrakcijom iz kora, cvjetića, listova, korijena, plodova različitih biljaka iz podneblja sjeverne Hrvatske. Pri bojadisanju dolazi do kompleksiranja ovih spojeva sa metalnim ionima kojima je obrađeno vuneno vlakno i do razvijanja čitave palete tonova boja. Obojadisanoj vunenoj tkanini određeni su koloristički parametri (L*, a*, b*, C*, h) kao i postojanost obojenja na mehaničko pranje (ISO ISO 105 C06 / C2S). Sva ispitivanja provedena su na spektrofotometru Cary – 50 Solascreen, tvrtke Varian. Ovaj rad odražava bogatstvo i raznolikost tonova vune bojadisanom prirodnim bojilima i svakako može biti doprinos regiji koja se danas, sve više, planski usmjerava i prema razvoju kontinentalnog turizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117-1171419-1401 - Boje i bojila u procesu ekološki prihvatljivog i održivog razvoja (Parac-Osterman, Đurđica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Sutlović
(mentor)